Zbita szybka czy uszkodzony wyświetlacz – jak rozpoznać?

uszkodzony wyświetlacz czy szybka jak rozpoznać

Zbita szybka czy uszkodzony wyświetlacz – jak rozpoznać?

Ile razy zdarzyło się, że telefon wypadł nam z ręki? Często o tym nie myślimy, gdyż producenci, dbając o nasz komfort użytkowania tych urządzeń, dokładają wszelkich starań, aby komórki były możliwie jak najtrwalsze. Dopiero w momencie, gdy pojawią się fizyczne uszkodzenia, dociera do nas fakt, że to było o ten jeden upadek za dużo. Efekt? Charakterystyczne pajęczynki na szkle albo artefakty na ekranie. Co jednak dokładnie uległo usterce? Jak rozpoznać uszkodzony wyświetlacz i odróżnić go od zniszczonej przedniej szybki? Na pierwszy rzut oka to nie takie oczywiste. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, by opisywaną kwestię wyjaśnić. Zachęcamy do lektury!

Rozbita szybka – typowe objawy

To jedna z powszechnie występujących usterek. Codziennie mnóstwo serwisów, w tym m.in. nasz, naprawia takie uszkodzenia, doprowadzając urządzenia do prawidłowego stanu. Choć nierzadko efekt upadku czy uderzenia o inny twardy przedmiot wygląda dramatycznie, to rozbita szybka stanowi jeden z tych bardziej optymistycznych wariantów, jeśli chodzi o naprawę smartfona. Dlaczego?

Z prostej przyczyny – uszkodzeniu w takim przypadku uległa tylko przednia szklana osłona. Czasem zdarzają się jednocześnie awarie wyświetlacza, ale nie zawsze zdarzenia te współwystępują. Jakie są symptomy, że to „jedynie” szybka?

Podstawowy objaw w takiej sytuacji to oczywiście rysy lub pęknięcia powłoki. Mogą one przyjmować formę odprysków, liniowych spękań, jak i tzw. pajęczynek. Oprócz tego jednak dotyk działa względnie poprawnie, tj. da się normalnie pracować z telefonem. Utrudnienia mogą się pojawić w miejscach największych uszkodzeń. Poza tym sam obraz wyświetlany jest prawidłowo. Ewentualnie może dojść do problemów z przednią kamerką telefonu. Spękania mogą np. zasłaniać obraz lub załamywać światło, powodując artefakty na zdjęciach i nagraniach.

Trzeba pamiętać, że problem ten należy jak najszybciej zlikwidować. Nawet jeśli dotyk działa poprawnie, a obraz wyświetla się normalnie, to w toku użytkowania telefonu z rozbitą przednią szybką może dojść do dalszych uszkodzeń. A jak rozpoznać zbity wyświetlacz?

Uszkodzony wyświetlacz – po czym rozpoznać?

Zacznijmy od tego, że awaria w obrębie tego elementu urządzenia wynika z różnych przyczyn i miewa zdecydowanie bardziej różnorodne objawy, sugerujące, że doszło do usterki. Jeśli uszkodzenie to pojawiło się wraz z rozbitą szybką, najpewniej zauważysz pęknięcia na wyświetlaczu. Zwykle przyjmują takie same formy jak w przypadku zbitej powłoki.

To jednak tylko jeden symptom. Jak rozpoznać uszkodzony wyświetlacz, gdy nie ma tak oczywistych śladów? Czasem, np. przy upadku i niezależnie od szybki, może dojść do wewnętrznych uszkodzeń. Często więc mogą pojawiać się całe pola artefaktów, zwykle przyjmujące formę linii ciągnącej się wzdłuż lub wszerz ekranu. Mogą one być czarne lub kolorowe, ale słabo korelujące z aktualnie wyświetlanym obrazem. Niekiedy dochodzi do „rozlania” ekranu. Wygląda to tak, jakby wewnątrz był zamknięty jakiś płyn.

Charakterystyczne dla awarii matrycy są też martwe piksele. Zwykle są to pojedyncze, nieaktywne punkty. Mają cały czas jedną barwę albo w ogóle nie świecą. Jeśli chodzi o problemy z wyświetlaniem, wymienia się jeszcze m.in. takie objawy jak:

  • migotanie obrazu,
  • zmianę kątów widoczności,
  • zniekształcenia wyświetlanych treści.

Uszkodzony lub zbity wyświetlacz daje objawy również w zakresie pracy dotyku. Oznacza to więc, że urządzenie nie reaguje prawidłowo na działania użytkownika. Może np. źle odczytywać nacisk, przesunięcia palcem lub wykazywać zerową responsywność.

Co odróżnia obie te awarie?

Teraz już wiesz, jak rozpoznać zbity wyświetlacz, a także rozbitą szybkę. Podsumujmy szybko, czego mogłeś się dowiedzieć powyżej, a co odróżnia obie te usterki. Spójrzmy do tabeli.

Rozbita szybka Uszkodzony wyświetlacz
Rozbita zewnętrzna powłoka Wiele różnych możliwych fizycznych przejawów uszkodzenia: pęknięty wyświetlacz, martwe piksele, kolorowe plamy, paski etc.
Obraz wyświetlany jest normalnie (mogą go zasłaniać pęknięcia na szybce) Obraz ulega różnym zniekształceniom lub wcale się nie wyświetla
Uszkodzenia są widoczne i powierzchowne Usterka nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, a artefakty czy migotanie mogą pojawiać się nieregularnie
Dotyk działa względnie normalnie (zaburzenia mogą wystąpić w miejscu, gdzie są największe uszkodzenia) Funkcje dotykowe zwykle są zaburzone: telefon reaguje z opóźnieniem albo wcale, działa nieprecyzyjnie
Zdarza się, że występują niezależnie od siebie!

Jasno z tego wynika, że dawane przez zbity wyświetlacz objawy są dużo bardziej złożone i problematyczne. Kiedy jeszcze z rozbitą szybko da się „jakoś” funkcjonować, tak z uszkodzonym ekranem – już niezupełnie. To oznacza również, że prace, jakie trzeba będzie wykonać, są bardziej złożone w przypadku, gdy kłopot dotyczy matrycy.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia szybki lub wyświetlacza?

Przede wszystkim – nie zwlekać. Jak wyżej pisaliśmy – jeśli awaria dotyczy wyłącznie szklanej powłoki, to niby da się używać taki telefon. W praktyce jednak wiąże się to z ryzykiem pogorszenia się sytuacji, a nawet uszkodzeniem wyświetlacza. Trzeba bowiem pamiętać, że szybka stanowi ochronę dla tego elementu przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym m.in. wilgocią. Naruszenie tej struktury zaś sprawia, że wystawienie sprzętu np. nawet na drobne zachlapanie (przykładowo – gdy w czasie deszczu chciałeś sprawdzić, kiedy przyjedzie Twój autobus), może wiązać się z pogłębieniem awarii, a co za tym idzie – zwiększeniem kosztu naprawy.

Jeśli z kolei doszło do uszkodzenia wyświetlacza… Taki smartfon rzadko kiedy nadaje się do użytku. Brak reakcji lub niewłaściwa responsywność tylko frustrują i utrudniają korzystanie z urządzenia. W tej sytuacji naprawa po prostu jest niezbędna, by dalej się nim cieszyć.

Ważne, by też oddać posiadany model do sprawdzonego serwisu. Warto zwrócić uwagę m.in. na doświadczenie firmy w pracy nad sprzętami GSM, a czasem nawet, jak często pracowali z komórkami danego producenta. To daje pewność, że naprawa przebiegnie skutecznie.

W Wymianie Szybki mieliśmy okazję zajmować się urządzeniami różnych marek. Mamy wiele lat doświadczenia w pracy z iPhone’ami, telefonami Xiaomi, Samsung i innych – mniejszych i większych – producentów. Gwarantujemy też atrakcyjne warunki usług i optymalizacji kosztów.

Jak chronić telefon przed podobnymi usterkami?

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Teraz, jak już wiesz, jak rozpoznać uszkodzony wyświetlacz i odróżnić tę awarię od zbitej szybki, przyda się dawka wiedzy, w jaki sposób chronić się przed obiema usterkami. Podstawa to… uważność w korzystaniu z telefonu. Jeśli po niego sięgamy, warto to robić w miejscu, gdzie np. nie wypadnie nam z ręki w wyniku potrącenia przez innego przechodnia (więc lepiej przystanąć gdzieś lub usiąść niż przeglądać go w czasie poruszania się po mieście). Dobrze mieć przy tym na uwadze fakt, że takie działanie wpływa też na nasze bezpieczeństwo, szczególnie na ulicy.

Z drugiej strony warto zainwestować w dodatkową ochronę. Szkiełko pancerne to zawsze dobra opcja, która zwiększa odporność szybki na pęknięcia, zarysowania etc. Dobrym pomysłem są wszelkie „trzymadełka”, zwiększające ergonomię komórki. Paski na nadgarstek, holdery, popsockety… To jedynie część z nich. Dzięki takim akcesoriom poprawiamy chwyt na urządzeniu, a to bywa nie lada gamechangerem w codziennym użytkowaniu.

Poza tym – zawsze odkładajmy smartfon w miejscu, gdzie ryzyko strącenia go będzie najmniejsze. Nie kładźmy go więc przy sobie na sofie, a np. na komódce, szafce lub w innym miejscu, dalej od krawędzi blatu.

Rozbity wyświetlacz lub szybka – podsumowanie

Wiesz, jak rozpoznać zbity wyświetlacz i odróżnić go od uszkodzonej szybki. Powiedzieliśmy Ci, jak chronić się przed takimi zdarzeniami. A co w sytuacji, gdy już do takiej usterki dojdzie? Warto odwiedzić dobry serwis. Wymiana Szybki to zaufani partnerzy, dzięki którym w optymalnej cenie dokonasz błyskawicznej naprawy urządzenia. Nasi serwisanci szybko zdiagnozują problem i podejmą się stosownych napraw. Więcej – możesz przesłać do nas sprzęt, gdyż działamy jako serwis wysyłkowy! Chcesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do kontaktu!