Szybkie ładowanie urządzeń Samsung Galaxy – jak to działa?
Współczesne telefony znacznie przekraczają możliwości pierwszych komórek. Kiedyś ich szczytem były dzwonki polifoniczne i „gra w węża”. Dzisiaj to prawdziwe centra rozrywki i pracy, zdolne odpalić programy do obróbki grafiki i najbardziej zaawansowane tytuły gier przeznaczone na rynek mobilny. Za wydajnością idzie jednak wysokie zapotrzebowanie na energię. Choć baterie są coraz pojemniejsze i zarządzanie ich pracą staje się efektywniejsze – nie zmienia to faktu, że przynajmniej raz dziennie podłączamy swoje smartfony do ładowarki. Z tego powodu opracowano m.in. szybkie ładowanie Samsung Galaxy. Czym ono jest? Jak działa? Przekonaj się poniżej!
Czym jest szybkie ładowanie?
W pierwszej kolejności warto powiedzieć więcej o tym, co to jest Quick Charge. To standard wprowadzany w swoich urządzeniach przez różnych producentów, w tym m.in. Motorolę, Huawei czy Oppo. Łatwo można się domyślić, że to technologia umożliwiająca błyskawicznie naładowanie baterii, co wynika z wykorzystania większej mocy ładowarek (więcej o tym w dalszej części).
Warto nadmienić, że superszybkie ładowanie zazwyczaj nie opiera się na utrzymaniu jednego tempa zasilania do 100%. Ze względów bezpieczeństwa (ryzyko przeładowania i wywołania wypadków przy zbyt silnej pracy ładowarek) producenci ograniczają tę funkcję do stanu naładowania na poziomie około 50-60%. Nie zmienia to faktu, że akumulator i tak „napełnia się” dużo szybciej niż przy standardowym procesie ładowania.
Ile trwa szybkie ładowanie?
Wiele zależy od producenta i zastosowanej przez niego technologii. Choć teoretycznie funkcja ta ma to samo zastosowanie, to rozwiązania u poszczególnych marek mogą się już różnić. Co istotne – osiągnięcie 100% poziomu naładowania zależy również od modelu telefonu oraz pojemności i stanu baterii. Szybkie ładowanie Samsung Galaxy na przykład zajmuje zazwyczaj od około 30 minut do 2 godzin. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Quick Charge wykorzystujemy przede wszystkim w sytuacjach, gdy musimy błyskawicznie podładować telefon np. przed wyjściem z domu, już kilka minut wystarczy, by akumulator osiągnął stan na poziomie kilkudziesięciu procent.
Szybkie ładowanie w Samsung – jak to działa?
Znasz już podstawy i wiesz, co to jest Quick Charge. Jak to natomiast wygląda w przypadku urządzeń marki Samsung? Koreański gigant obecnie stosuje kolejny już standard szybkiego ładowania. W starszych modelach znalazło się Adaptive Fast Charging, pozwalające naładować smartfona w ciągu niecałej godziny. Jednocześnie ładowarki produkowane w tej technologii pozwalały zasilać kilka sprzętów jednocześnie (telefon, laptop i tablet).
Dzisiaj Samsung stosuje jeszcze nowszą technologię – Super Fast Charging. Czym różni się od poprzedniej? Założenie jest podobne, jednak pozwala uzyskać jeszcze większą moc ładowania, a także lepiej zarządza energią, co czyni standard ten bezpieczniejszym dla akumulatora.
Jak skonfigurować szybkie ładowanie w swoim urządzeniu Samsung Galaxy?
Włączenie i konfiguracja funkcji szybkiego ładowania zależy od posiadanego modelu. Mogą bowiem wystąpić pewne niuanse w konstrukcji menu. Co do zasady jednak – szybkie ładowanie Samsung Galaxy, czy byłoby to Adaptacyjne Szybkie Ładowanie, czy też Superszybkie Ładowanie, uaktywnia się w sekcji związanej z baterią.
Najpierw więc musisz wejść w „Ustawienia”. W tym miejscu wybierasz sekcję, która może nazywać się:
- „Bateria”,
- „Pielęgnacja urządzenia”.
- „Pielęgnacja baterii urządzenia”,
Co dalej? W pierwszym przypadku w menu wybierz „Ustawienia ładowania”. Tam włączysz lub wyłączysz funkcję Szybkiego ładowania (w przypadku niektórych modeli – także bezprzewodowego).
Jeśli w Twoim menu Ustawień była opcja „Pielęgnacja urządzenia”, na kolejnym ekranie wybierz znów „Baterię”, a tam – „Ładowanie”. Wówczas wyświetli Ci się pole z możliwością włączenia funkcji Szybkiego (lub Superszybkiego) ładowania.
W trzecim przypadku musisz przejść do osobnej sekcji „Bateria”. Warto ją poznać, gdyż dostarcza wielu wartościowych informacji na temat zużycia energii. W nowo wyświetlonym menu wybierz „Więcej ustawień baterii”. Znajdziesz tam kilka opcji, w tym m.in. możliwość włączenia funkcji Szybkie ładowanie Samsung Galaxy, jak i Superszybkie ładowanie.
Szybkie ładowanie – czy jest bezpieczne dla telefonu?
Teraz już wiesz, co to jest Quick Charge i jak je włączyć w różnych telefonach Samsung. Czy jednak używanie większej mocy ładowania jest bezpieczne dla smartfona? Czy nie psuje to baterii? To część pytań, jakie zadaje sobie wielu użytkowników, którzy myślą nad stosowaniem tej funkcji.
Szybko więc wyjaśniamy – sama zwiększona moc ładowania jest w zupełności bezpieczna dla akumulatora i telefonu. Standardy te są dopracowywane już od lat i z powodzeniem wykorzystywane przez wielu producentów. To, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla akumulatora, to wysoka temperatura. Wraz ze zwiększeniem mocy bowiem wzrasta też ilość ciepła generowanego przez akumulator.
Twórcy smartfonów jednak są świadomi tego problemu. Dlatego zarówno w urządzeniach, jak i stacjach ładujących, stosuje się pewne ograniczenia, niwelujące ryzyko przegrzania i destabilizacji komponentów akumulatora. Istnieje jedno „ale”.
Odpowiednia ładowarka ma znaczenie!
Kilkakrotnie wspominaliśmy w artykule o tym, że dużo zależy od ładowarki. Co do zasady więc, aby bezpiecznie korzystać z opcji, jaką jest Szybkie ładowanie Samsung Galaxy – trzeba mieć odpowiednią ładowarkę, dostosowaną do określonego standardu.
Obecnie, m.in. ze względu na regulacje dotyczące ograniczania produkcji elektrośmieci, producenci coraz rzadziej dodają do sprzedawanych smartfonów stacje ładujące. Jeśli wcześniej miałeś model pochodzący od tej koreańskiej marki i wiesz, że wykorzystywała ona technologię Adaptacyjnego Szybkiego Ładowania lub Superszybkiego Ładowania – nie masz się czym przejmować. Jeśli jednak to Twój pierwszy sprzęt marki Samsung – w takim przypadku najpewniej będziesz musiał zaopatrzyć się we właściwą ładowarkę.
Co to znaczy? Że musi być ona wysokiej jakości (najlepiej tej samej firmy, co telefon), a także o stosownej mocy. Warto mieć na uwadze jeszcze fakt, że duże znaczenie ma kabel, który będzie zdolny obsłużyć przepływ energii podczas takiego ładowania. Przewód jednak jest już dostarczany wraz z nowym modelem, tak, że to możesz odhaczyć.
Co w sytuacji, gdy bateria już nie trzyma?
Superszybkie ładowanie, lepsze zarządzanie energią, ograniczenia poziomu ładowania na noc… Producenci stosują różne technologie, które pozwalają korzystać komfortowo ze smartfona i wydłużyć żywotność baterii. Nawet najlepsze praktyki jednak, jak i zaawansowane technologie nie uchronią jej przed wyeksploatowaniem. Jeśli jesteś przywiązany do swojej komórki – zawsze można wymienić akumulator na nowy. Chętnie Ci w tym pomożemy. W Wymianie Szybki mamy szerokie doświadczenie w pracy na m.in. sprzęcie marki Samsung. Mamy oryginalne komponenty, jak i wysokiej jakości zamienniki.
Szybkie ładowanie – doskonała opcja m.in. dla zabieganych
Wiedząc już, co to jest Quick Charge, jak włączyć taką opcję i co jest potrzebne do bezpiecznego ładowania z jej użyciem, z pewnością nie raz będziesz miał okazję z niej skorzystać. Idealnie sprawdza się ona zwłaszcza wtedy, gdy masz tylko chwilę czasu, a bateria w telefonie zaraz Ci „padnie”. Kilka minut i możesz spokojnie wyjść do pracy, miasta czy na spotkanie. A po więcej porad i informacji o najnowszych możliwościach współczesnych smartfonów zapraszamy na nasz blog!