Niedziałający głośnik w telefonie – możliwe przyczyny

niedziałający głośnik w telefonie

Niedziałający głośnik w telefonie – możliwe przyczyny

Trzeszczenie, bardzo niski poziom głosu lub jego całkowity brak. Problemy z dźwiękiem w smartfonach przyjmują różne postacie. Niedziałający głośnik w telefonie może nie jest usterką, która uniemożliwia korzystanie z niego, ale zdecydowanie potrafi doskwierać właścicielowi urządzenia – zwłaszcza jeśli np. lubi słuchać z niego muzyki lub ogląda na nim filmy bez słuchawek. Skąd mógł się wziąć ten problem? Jak sobie poradzić z przyczynami takiego działania? O tym piszemy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Głośnik nie działa – możliwe przyczyny

Jak wspomnieliśmy powyżej – powodów, przez które głośnik nie działa tak, jak powinien, są różne. Część wynika niezależnie od użytkownika, inne – stanowią efekt niewłaściwego obchodzenia się ze sprzętem. Kilka jest zupełnie prozaicznych i łatwych do „odkręcenia”, ale inne mogą wymagać głębszej interwencji w urządzenie.

Wśród tych przyczyn wymienia się m.in.:

  • nagromadzony brud,
  • zalanie,
  • błędy systemu czy oprogramowania w ogóle,
  • usterki powstałe w wyniku upadku czy innego oddziaływania mechanicznego.

Przyjrzyjmy się każdej z osobna.

Zanieczyszczony głośnik

Już kilkukrotnie pisaliśmy na blogu o tym, że zabrudzenia mogą być przyczyną różnych problemów ze smartfonem. Jak się okazuje – niedziałający głośnik w telefonie również może być spowodowany tym, że dostały się do niego różnego typu zanieczyszczenia. Trudno się dziwić – otworki głośników to idealne miejsce na zbieranie się kurzu, pyłu czy nawet tłuszczu. Jeśli dodatkowo urządzenie wystawione jest na inne czynniki (atmosferyczne, zanieczyszczenia techniczne itp.), to ryzyko zabrudzeń wzrasta.

Zalanie głośnika

Woda plus smartfon? W zdecydowanej większości przypadków to fatalne połączenie. Chyba że masz model o podwyższonej klasie szczelności. Większość sprzętów jednak jest wrażliwa na działanie różnych płynów. Utopienie ich np. w jeziorze, misce z wodą czy (tak, wiemy, że to zdarza się dość często) w toalecie zwykle skutkuje przykrymi konsekwencjami.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że już niewielka ilość cieczy bywa szkodliwa. Niedziałający głośnik w telefonie może być efektem tego, że – przykładowo – kilka kropel deszczu spłynęło do kratki. Element ten stanowi swoisty słaby punkt urządzenia. Dlatego należy zawsze chronić sprzęt przed działaniem wody, a już tym bardziej innych płynów, w tym m.in. słodkich napojów.

Błąd oprogramowania

Warto pamiętać, że smartfon to – w obecnych czasach – po prostu mały komputer, na którym działa złożony system operacyjny. Czasem więc mogą się w nim zdarzyć różne błędy. Czy niedziałający głośnik w telefonie może być rezultatem kłopotów z oprogramowaniem? Jak najbardziej! Czasem wynikają one nawet nie tyle z samego OS-u, co firmware’u od producenta i wadliwych sterowników.

Uszkodzenia mechaniczne

W końcu nemezis każdego aparatu telefonicznego. Uszkodzenia mechaniczne. Choć sprzęty te najprawdopodobniej są trwalsze niż ich protoplaści (z wyjątkiem – naturalnie – kultowych i memicznych Nokii 3210 i 3310), to wciąż upadki i zderzenia z twardymi przedmiotami są dla nich groźne. Uszkodzenia ekranu to jedna strona medalu. Głośniki same w sobie są dość delikatne i uderzenie o podłoże pod odpowiednim kątem może skończyć się ich zniszczeniem.

Rozwiązania problemów z głośnikiem w telefonie

Powyżej przedstawiliśmy część przyczyn, przez które dźwięk w smartfonie zostaje zaburzony. A jak naprawić niedziałający głośnik w telefonie? Jak się przekonasz poniżej – to nie zawsze konieczność rozkręcenia urządzenia. Pozwól, że przedstawimy potencjalne rozwiązania.

Najpierw… sprawdź ustawienia i aktualizacje!

Czy wiesz, jak wielu osobom wydaje się, że ich aparat uległ usterce, a w rzeczywistości… Działa zupełnie normalnie, a brak dźwięku lub jego niskie natężenie to kwestia przeoczenia? Wynika to z faktu, że przyciski podgłaśniania i ściszania nie zawsze działają tak, jak oczekujesz, tj. – mogą zwiększać głośność dzwonka połączenia przychodzącego, ale nie mediów. Nim więc zaczniesz stresować się tym, że głośnik przestał działać – wejdź w ustawienia i sprawdź, jakie są poziomy głośności dla poszczególnych funkcji. Zobacz też, czy sprzęt nie działa w trybie cichym!

W przypadku zaś, gdy problem z głośnikiem stanowi efekt przestarzałego oprogramowania – pomóc może aktualizacja. W większości przypadków jest ona automatyczna, ale czasem trzeba ją ręcznie uruchomić. Gdy Twój smartfon powiadomi Cię o gotowości do zaktualizowania OS, sterowników czy innego, istotnego oprogramowania – udziel stosownych zgód. Gdy po tym procesie wszystko będzie działać tak, jak powinno – Twój problem został rozwiązany.

Włącz i wyłącz telefon

Możesz pomyśleć, że to nudna formułka ludzi z IT. Ale mógłbyś się jednocześnie zdziwić, jak wiele problemów usuwa ten prosty zabieg. Jak wspomnieliśmy wyżej – niedziałający głośnik w telefonie, bywa rezultatem błędu systemowego. Zdarza się to np. w sytuacji, gdy rozłączasz słuchawki (tj. wyjmujesz wtyczkę z gniazda słuchawkowego lub wyłączasz je) ze smartfonem. OS nie zawsze rejestruje to zdarzenie. W takim przypadku powinien pomóc reset urządzenia.

Wyczyść głośnik

W końcu – jeśli podejrzewasz, że przyczyną kłopotów są brudne kratki, pora je nieco przeczyścić. Tym bardziej, jeśli nie robiłeś tego regularnie. Nawet gdy to nie stanowi przyczyny Twojego problemu, to może Cię uchronić przed innymi konsekwencjami zabrudzeń.

By wyczyścić je, użyj sprężonego powietrza. To podstawowy środek do tego typu zadań. Warto użyć też miękkiej szczotki do oczyszczenia kratek lub drewnianej wykałaczki (w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń), ostrożnie zeskrobując widoczne osady. Pamiętaj, by wyłączyć przed tym swoje urządzenie!

Kiedy potrzebna jest wizyta w serwisie?

W sytuacji jednak, gdy doszło do fizycznego uszkodzenia lub zalania głośników w smartfonie – naprawę lepiej pozostawić specjalistom. Z jednej strony – oddając telefon do serwisu, możesz być spokojny o to, że zostanie prawidłowo zdiagnozowany i, o ile wybrałeś renomowaną firmę, spec będzie wiedział, jak się z nim obchodzić.

Z drugiej – serwisanci, w tym m.in. z Wymiany Szybki, mają do dyspozycji magazyn z częściami wymiennymi. Jeśli doszło do trwałego uszkodzenia przez np. zwarcie w głośniczku – będzie on mógł dokonać stosownej wymiany. Poza tym – naprawa zazwyczaj kosztuje znacznie mniej niż zakup nowego telefonu, zwłaszcza jeśli Twój model wciąż jest młody.

Jak dbać o telefon, by nie mieć problemów m.in. z głośnikiem?

Profilaktyka to podstawa. Dlatego, by chronić się przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zalaniem telefonu, warto stosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim – zawsze staraj się trzymać urządzenie z dala od jakichkolwiek cieczy. Wypadki się zdarzają, ale wielu z nich da się uniknąć, jeśli smartfon leżałby w innym miejscu.

Po drugie – właściwe etui. Pokrowce z elastycznych materiałów przejmują na siebie część siły uderzenia. Dzięki temu możesz uchronić się przed uszkodzeniami, w tym podzespołów odpowiadających za odtwarzanie dźwięku.

Brak dźwięku z głośników? Wybierz nasz serwis!

Teraz już wiesz, że niedziałający głośnik w telefonie bywa rezultatem różnych zdarzeń. W niektórych przypadkach, być może większości, jakie zdarzą Ci się podczas użytkowania danego modelu, poradzisz sobie sam. Jednak gdy w grę wchodzi ingerencja w „środek” – najlepiej pozostawić to specjalistom. To oni biorą odpowiedzialność za efekty napraw, a także mają wiedzę i umiejętności, by poradzić sobie z taką usterką. Wykwalifikowanych serwisantów zaś znajdziesz w Wymianie Szybki. Zachęcamy do skorzystania z usług naprawczych!