Jak zaktualizować iPhone? Poradnik krok po kroku

jak zaktualizować iPhone

Jak zaktualizować iPhone? Poradnik krok po kroku

System iOS uchodzi za jeden z najprostszych i przyjaznych dla użytkowników. Niektórzy mówią, że nawet „tam nie ma co zepsuć”. Jednak są pewne operacje, jakie przeciętnemu korzystającemu z iPhone’a mogą sprawić trudności. Należy do nich m.in. instalacja aktualizacji software’u. Na takie wyzwania są zawsze przydatne wskazówki specjalistów z serwisu Wymiana Szybki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaktualizować iPhone – przeczytaj poniższe porady. Dzięki nim powinno Ci pójść zdecydowanie łatwiej.

Dbanie o regularną aktualizację – czemu to ważne?

Przede wszystkim – aktualizacja iPhone pozwala utrzymać bezpieczeństwo Twojego telefonu (więc i znajdujących się na nim danych) na najwyższym poziomie. Choć iOS słynie z porządnych zabezpieczeń, hakerzy i inne osoby, które mogłyby skorzystać na złamaniu ich, stale się ścigają z programistami firmy spod znaku nadgryzionego jabłka. Wypuszczane łatki do iOS mają więc zapewnić użytkownikom wyższą ochronę przed cyberprzestępcami przez usuwanie potencjalnych słabych punktów systemu.

Z drugiej strony – nowe wersje oprogramowania mogą korzystnie wpłynąć na działanie urządzenia, poprawiając jego wydajność. Mogą np. wydłużyć czas pracy baterii czy zwiększyć płynność działania firmware’u lub innych aplikacji. Często z aktualizacjami idą nowe, praktyczne funkcje, sprawiające, że korzystanie z iPhone’a staje się jeszcze przyjemniejsze. Ponadto update’y często pojawiają się jeszcze wtedy, gdy na rynek wypuszczane są nowe akcesoria od producenta tych telefonów. Aktualizacje wtedy pozwalają bezproblemowo sparować smartphone’a z nimi.

Wiedząc już, jak duże znaczenie ma aktualizacja iPhone, pora opowiedzieć o tym, jak to zrobić. Wskazówki znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co warto zrobić przed aktualizacją?

Zabierając się do instalacji nowych łatek na swoim smartfonie, najlepiej zarezerwuj sobie chwilę czasu (jeśli decydujesz się na ręczne wdrożenie – więcej o tym poniżej). Dobrą praktyką jest utworzenie kopii zapasowej danych. Nawet w przypadku urządzeń najlepszych producentów mogą zdarzyć się błędy prowadzące do utraty plików. Backupu więc nie trzeba robić, ale – co do zasady – warto. Dzięki funkcji iCloud to bardzo proste.

Kolejna kwestia to podłączenie urządzenia do źródła zasilania. Czasem instalacja update’u trwa ledwie chwilę, ale niekiedy zajmuje dłuższy czas. Rozładowanie w tym czasie może być przyczyną błędu w instalacji, a także jedną z potencjalnych przyczyn utraty danych (patrz punkt wyżej). Należy też podłączyć się do sieci bezprzewodowej.

Aktualizacja ręczna

Jak wygląda ręczna aktualizacja iPhone? To de facto wymuszenie instalacji np. świeżo wypuszczonej łapki poza harmonogramem cyklicznego sprawdzania przez system, czy producent dostarczył nową wersję firmware’u.

By to zrobić, przejdź do opcji „Ustawienia”. Następnie wciśnij „Ogólne”, a później – „Uaktualnienia”. W tym miejscu możesz sprawdzić, czy producent wypuścił nowy update dla Twojego smartfona. Jeśli tak, poniżej na ekranie pojawi się funkcja „Pobierz i zainstaluj”. Wybierz ją, wprowadź hasło logowania i wyraź zgodę na instalację. W tym momencie Twój sprzęt dokończy dzieła, tj. pobierze łatkę, zainstaluje ją i wykona restartu systemu. Prawda, że proste?

Aktualizacja automatyczna

To była pierwsza metoda na to, jak zaktualizować iPhone. A jak wygląda automatyczne pobieranie i instalacja uaktualnienia? To nawet jeszcze łatwiejsze, choć wiemy, że niektórzy wolą samodzielnie instalować łatki, gdy tylko pojawi się informacja o wypuszczeniu jej.

Aby telefon sam wykonywał tę operację, trzeba znów wejść w opcję „Ustawienia” i przejść do „Ogólnych”. Gdy wybierzesz „Uaktualnienia”, masz do wyboru funkcję „Uaktualnienia automatyczne”. Tam z kolei zobaczysz trzy opcje:

  • Pobieraj uaktualnienia iOS,
  • Instaluj uaktualnienia iOS,
  • Pilne uaktualnienia i pliki systemowe.

Pierwsza po prostu zezwala urządzeniu na samodzielne pobieranie łatek. To oznacza, że, gdy update tylko wyjdzie, pliki będą już pobrane i gotowe do zainstalowania. Druga pozwala na automatyczną instalację. Tyczy się to zwykłych patchy, które „mogą poczekać”. Będą wówczas instalować się w nocy, po podłączeniu smartfona do Wi-Fi i prądu. Ostatnia opcja pozwala sprzętowi instalować od razu najpilniejsze aktualizacje, dotyczące bezpieczeństwa i stabilności systemu. Warto zwrócić uwagę na to, że w opisie producent zastrzega, iż wybrane pliki zawsze będą instalowane automatycznie niezależnie od tego, czy aktywowałeś te opcje, czy nie.

Aktualizacja „po kablu”

Pozostaje jeszcze jeden wariant, jak zaktualizować iPhone. Można to zrobić, podłączając go do komputera produkcji Apple (z macOS 10.15 lub nowszym) lub Windows (z aplikacją iTunes). Będziesz do tego potrzebował kompatybilnego z Twoimi urządzeniami kabla (czyli np. z końcówkami USB-C lub USB-C/USB-Lightning).

W pierwszym przypadku – gdy już je fizycznie połączysz – otwórz Findera na komputerze. Zerknij na listę po lewej. Niżej na niej znajduje się sekcja „Miejsca”. To w niej powinien wyświetlić się Twój smartfon. Naciśnij go i (jeśli to pierwsze połączenie między oboma sprzętami) kliknij „Zaufaj” (także na telefonie). Zostaniesz też poproszony o wprowadzenie hasła blokady ekranu Twojej komórki. Gdy już to zrobisz, wciśnij „Sprawdź uaktualnienia”. Jeśli są dostępne, komputer poinformuje Cię o tym. Wówczas kliknij przycisk „Uaktualnij”.

Jak to wygląda w przypadku używania iTunes? Przede wszystkim – używaj najnowszej wersji oprogramowania. Gdy masz pewność, że taką posiadasz – włącz ją. Następnie naciśnij przycisk w kształcie iPhone’a. Znajdziesz go w lewym górnym rogu. Teraz „Podsumowanie”. Dalsza część procesu wygląda bardzo podobnie jak w Finderze.

Problemy z wykonaniem aktualizacji – jakie są najczęstsze przyczyny?

Aktualizacja telefonów Apple jest prosta. Zdarza się jednak, że z jakichś powodów nie chce się zainstalować. Dlaczego? Przyczyny są różne, ale zwykle da się je łatwo naprawić.

Kłopot z instalacją łatki najczęściej wynika z braku połączenia z Wi-Fi lub niestabilności. W takim przypadku trzeba się upewnić, że sygnał ma odpowiednią jakość. Rozwiązanie? Zwykle to pozostawienie telefonu bliżej źródła sieci lub restart routera.

Innym powszechnym powodem, dlaczego nie można zainstalować nowej łatki, jest zbyt niski poziom baterii. iPhone musi być naładowany do co najmniej 50%. Z tego powodu nawet sam producent zaleca podłączenie go do zasilania, aby zapewnić mu stabilną pracę.

Przepełniona pamięć – kolejna przyczyna, dlaczego aktualizacja nie chce się pobrać. Wtedy, np. przy wykonaniu backupu, warto usunąć część plików, które nie są Ci potrzebne na telefonie, by zwolnić potrzebne miejsce.

Zdarza się też, że problemy z updatem wynikają z kłopotów z systemem. Co wtedy zrobić? Możesz spróbować zresetować urządzenie. W większości przypadków to pomaga. A jeśli nie dało to efektu? Wykonaj kopię zapasowych danych, bo czeka Cię – niestety – przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych. Backup pozwoli Ci przywrócić wszystkie Twoje pliki i ustawienia.

Pamiętaj o regularnej aktualizacji!

Teraz wiesz, jak zaktualizować iPhone. Pamiętaj, że to ważne, aby wykonywać tę czynność zawsze, gdy wypuszczane są ważne łatki. W przeciwnym wypadku rośnie ryzyko, że zabezpieczenia urządzenia zostaną złamane. Czynność ta na szczęście jest prosta i nawet laik sobie z tym poradzi. Co jednak w przypadku większych problemów z wdrożeniem nowego update’u? Przy tych i innych problemach z Twoim smartfonem zapraszamy do skorzystania z usług oferowanych przez serwis Wymiana szybki!