Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?
Czas pracy telefonów na przestrzeni lat uległ znacznemu skróceniu, co wynika z faktu, że w ciągu dwóch dekad ich moc znacznie wzrosła. Wszak kiedyś szczytem było granie w węża czy odtwarzanie polifonicznych melodyjek. Dzisiaj gadżet ten pomaga nam organizować całe życie, a nawet można na nim pracować. Jeśli jednak zauważyłeś, że Twój smartfon działa wyjątkowo krótko, musisz go podpinać nawet kilka razy dziennie do prądu – to coś jest na rzeczy. Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!
Najczęstsze przyczyny szybkiego rozładowywania się baterii
Przyczyn powodujących, że bateria w telefonie szybko się rozładowuje, jest naprawdę wiele. Nim jednak zaczniesz szukać informacji o tym, jak naprawić baterię w telefonie, powinieneś wiedzieć, że niektóre z tych powodów możesz samodzielnie, bez ingerencji w sprzęt, łatwo usunąć. Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli to nowa bateria w telefonie krótko działa. O tym jednak opowiemy w dalszej części tego tekstu.
Wśród podstawowych przyczyn, dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje, można wymienić m.in.:
- aplikacje, które pracują w tle,
- działający przez cały czas Bluetooth,
- wysoka jasność ekranu,
- włączone Wi-Fi i udostępnianie lokalizacji,
- długie „siedzenie” na telefonie,
- uszkodzony akumulator.
Przyjrzyjmy się każdemu z tych powodów osobno.
Działające w tle aplikacje
Mamy tendencję do szybkiego przechodzenia z jednej apki do drugiej bez zamykania tej poprzedniej. To sprawia, że taki program pozostaje w trybie czuwania i gotowości szybkiego aktywowania się, jeśli użytkownik do niego wróci. To wygodne, ale… No właśnie – to jeden z powodów, czemu bateria w telefonie szybko się rozładowuje.
Z drugiej strony – są także aplikacje, z których nie korzystasz świadomie, a mimo tego pozostają one aktywne. Uruchamiają się automatycznie, gdy włączasz swoje urządzenie. Często są to ważne programy, takie jak antywirusy. Są jednak też apki niewpływające na bezpieczeństwo Twoich danych, ale działające w tle i pożerające zasoby. Jeśli korzystasz z nich okazjonalnie lub wcale – nie warto ich trzymać zainstalowanych. Ewentualnie, jeśli w danym modelu jest taka opcja, można wyłączyć automatyczną aktywację. Już ten ruch pomaga przedłużyć działanie telefonu. Warto wiedzieć, że niektóre programy są na tyle agresywne, a zarządzanie energią w wybranych sprzętach na tyle słabe, że nawet nowa bateria w telefonie krótko działa, co bywa wyjątkowo frustrujące.
Włączony moduł Bluetooth
Z modułu Bluetooth kiedyś korzystaliśmy okazjonalnie. Zwykle używaliśmy go m.in. do przesyłu danych lub podłączania się do nielicznych w poprzednich czasach urządzeń. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego. Z powodzeniem w wielu urządzeniach zastąpił m.in. gniazdo mini jack – to przez niego łączymy się ze słuchawkami, towarzyszącymi nam w niemal każdej podróży po mieście czy gdziekolwiek indziej. W domu BT używamy, by połączyć się z głośnikiem i puścić muzykę. Dodatkowo jeszcze wiele osób nosi wearables – smartwatche, smartbandy i podobne urządzenia, które, często, wymagają stałego podłączenia do smartfona, by na bieżąco przesyłać dane.
Ma to jednak swój koszt. Działający bez przerwy Bluetooth to jeden z powodów, dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje. W takim przypadku smartfon pozostaje nieustannie aktywny i wyszukuje potencjalne urządzenia, z którymi mógłby się połączyć. To z kolei dość spory wydatek energii. W każdej chwili więc, kiedy możesz wyłączyć ten moduł – zrób to. To pomoże przynajmniej w części zwiększyć wydajność akumulatora.
Zbyt wysoka jasność ekranu
Lubimy, kiedy wszystko na ekranie jest czytelne i wyraźne. Duży wpływ ma na to design interfejsu, ale nie tylko. Im jaśniejszy wyświetlacz, tym lepiej wszystko na nim widać. To szczególnie istotne, gdy ogląda się film, gra lub pracuje. Problem w tym, że im wyższa jasność, tym więcej energii ekran potrzebuje, by zapewnić komfortową pracę. Nietrudno znaleźć tutaj związek przyczynowo-skutkowy z faktem, że bateria w telefonie szybko się rozładowuje.
Jak temu zaradzić? Jest kilka sposobów. Przede wszystkim – manualnie – możemy ustawić jasność na taką, aby po prostu pozwalała swobodnie pracować czy wykonywać inne czynności na urządzeniu. W zamkniętych pomieszczeniach warto też wyłączyć funkcję automatycznego ustawiania jasności, która reaguje na nawet najdrobniejsze zmiany światła w otoczeniu – nie zawsze słusznie i skutecznie.
Dobrym sposobem jest również odwrócenie kontrastów w smartfonie, czy inaczej – włączenie trybu ciemnego. Dzięki temu – z jednej strony, akumulator będzie działać nieco dłużej, a z drugiej – Twoje oczy nie będą się tak mocno męczyć.
Wi-Fi i udostępnianie lokalizacji
Kolejne moduły, które mogą wpływać na czas pracy smartfona i sprawiać, że nawet nowa bateria w telefonie krótko działa, to Wi-Fi i GPS. W pierwszym przypadku, podobnie jak przy Bluetooth, sprzęt stale skanuje otoczenie w poszukiwaniu sieci, z jaką mógłby się połączyć. Z oczywistych względów sprawia to, że poziom jego naładowania spada szybciej. Warto więc wyłączyć ten moduł, jeśli wychodzi się z domu czy innego miejsca, gdzie jesteś podpięty do sieci bezprzewodowej.
Z GPS-em sprawa wygląda podobnie. Telefon z włączonym systemem lokalizacji stale kontaktuje się z satelitami, które odpowiadają za pozycjonowanie i wyszukiwanie dogodnych tras. Jednakże ten pozornie dość rzadko używany moduł ma dość spore znaczenie nie tylko w odnajdywaniu się np. na planie miasta… Ale i monitorowaniu, gdzie są nasi bliscy. Tyczy się to zwłaszcza dzieci, jeśli mają włączone udostępnianie swojej lokalizacji. W takim przypadku rodzice czy inni opiekunowie mogą na bieżąco sprawdzać, gdzie znajduje się ich pociecha.
Długie korzystanie z urządzenia
Uważasz, że poniższe punkty tyczą się Ciebie w minimalnym stopniu? Nim zaczniesz szukać informacji o tym, jak naprawić baterię w telefonie, zastanów się, jak dużo czasu spędzasz ze swoim smartfonem. Niektórzy potrafią przesiedzieć z tym urządzeniem nawet kilka godzin w ciągu dnia. Poranne wiadomości, chwila przejrzenia socialów w przerwie w pracy, słuchanie muzyki lub oglądanie filmu w drodze do domu, robienie zakupów z listą zapisaną np. w aplikacji „To do”… To tylko część operacji, jakie wykonujemy z użyciem tych małych urządzeń. W takim przypadku trudno się dziwić, że sprzęt rozładowuje się dość szybko.
Uszkodzony akumulator
To najgorszy wariant, gdyż wymaga ingerencji w samo urządzenie. Ogniwa energetyczne w telefonie są wrażliwe na różne usterki. Ich uszkodzenie może doprowadzić do mocnego skrócenia czasu pracy na jednym ładowaniu. To właśnie w takim momencie warto dowiedzieć się, jak naprawić baterię w telefonie.
Jakie natomiast są przyczyny takiej awarii? Wśród nich wymienia się m.in.:
- nieprawidłowe ładowanie (np. przeładowywanie urządzenia),
- uszkodzenia mechaniczne wskutek m.in. upadków,
- zalanie sprzętu,
- używanie nieoryginalnej, niewłaściwej parametrami lub niskiej jakości ładowarki.
Ponadto warto wiedzieć, że sprawność ogniw może zostać obniżona, jeśli telefon był wystawiony na działanie wysokich temperatur (w tym m.in. na intensywne promienie słońca). Oprócz tego trzeba mieć na uwadze fakt, że bateria należy do najszybciej starzejących się elementów smartfona. Im intensywniej korzystasz z niego, tym szybciej dochodzi do zmniejszenia jej żywotności. Wynika to m.in. z szybkiego wyczerpania limitu cykli, jakie ma każdy akumulator.
Jak naprawić baterię w telefonie?
Usunięcie takiej awarii wymaga w pierwszej kolejności przeprowadzenia stosownej diagnostyki. W wybranych modelach z Androidem można to zrobić, wprowadzając odpowiedni kod w aplikacji Połączenia, w innych – po prostu sprawdzając w ustawieniach właściwą sekcję. Serwisanci jednak mają odpowiednie narzędzia, które umożliwiają bardziej precyzyjne zbadanie kondycji akumulatora. A jak naprawić baterię w telefonie? Obecnie to najczęściej wymiana, a tę, zwłaszcza w modelach z niewyjmowanymi ogniwami, najlepiej pozostawić fachowcom. W serwisie Wymiana Szybki zajmiemy się tym błyskawicznie i skutecznie. Mamy doświadczenie z różnymi modelami różnych producentów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!