Czym się różni wymiana szybki od wyświetlacza? Poznaj różnicę

szybka a wyświetlacz różnice

Czym się różni wymiana szybki od wyświetlacza? Poznaj różnicę

Nieestetyczne pajęczynki na ekranie telefonu to już wystarczający powód do tego, by zacząć myśleć o oddaniu go do profesjonalnego serwisu. Sytuacja jednak staje się poważniejsza w sytuacji, gdy, podczas korzystania ze smartfona, widzimy na wyświetlaczu artefakty lub inne zaburzenia funkcjonowania tego elementu. Choć potocznie często mówi się zamiennie o tym, że ktoś musi wymienić szybkę lub wyświetlacz – w praktyce są to zupełnie dwa różne zadania. Chcesz poznać różnice między tymi naprawami? Zatem zachęcamy Cię do przeczytania tego artykułu!

Wyświetlacz a szybka – poznaj różnice

By właściwie zrozumieć, na czym polega jedna i druga czynność, trzeba najpierw wiedzieć, że tyczy się ona dwóch odrębnych elementów telefonu, choć współistniejących ze sobą. Dla porządku więc powiemy Ci więcej o tym, czym jest szybka oraz – czym jest wyświetlacz.

Czym jest wyświetlacz?

Zacznijmy tego, co najbliższe „skórze telefonu” – wyświetlacza. Otóż to część odpowiedzialna za przekształcanie sygnałów elektrycznych w obraz. To właśnie ona odpowiada za to, że pojawiają się treści, które przeglądasz, reaguje na Twój dotyk etc. Wyświetlacz de facto stanowi rodzaj mozaiki, złożonej z tysięcy małych punktów – pikseli, świecących lub odbijających światło. W ten sposób – najkrócej i najprościej ujmując, powstaje obraz na ekranie. Innymi słowy – to jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona, tabletu, komputera czy telewizora.

Czym jest szybka?

Choć to właśnie w jej przypadku potocznie mówi się, że ktoś „musi wymienić wyświetlacz”, to w rzeczywistości często ma na myśli samą szybkę. Jest to bowiem wierzchnia warstwa smartfona, chroniąca jego ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi i – w pewnym stopniu – atmosferycznymi. Szkło ma za zadanie chronić go przed zarysowaniem, stłuczeniem lub innego rodzaju uszkodzeniem. Szybka na wyświetlacz zwykle powstaje ze szkła hartowanego (zwykle w smartfonach z segmentu średnia półka -> premium) lub z tworzyw sztucznych.

W tym miejscu warto zaznaczyć jeszcze jedną rzecz. Mianowicie – niektóre szybki są trwale zintegrowane z wyświetlaczem. W takim przypadku uszkodzenie jej wiąże się bezpośrednio ze zniszczeniem ekranu i koniecznością wymiany całego komponentu wyświetlającego obraz.

Na czym polega wymiana wyświetlacza i szybki?

Okej, dokonaliśmy już dość istotnego rozróżnienia. Wiemy już, że mamy do czynienia z dwiema warstwami, które – jako całość – składają się na system wyświetlania smartfona lub tabletu. Przyjrzyjmy się teraz temu, na czym polegają wymiany poszczególnych elementów i kiedy są konieczne.

Wymiana szybki – prostsza, ale nie prosta

To najczęstsza awaria i – de facto – właśnie jeden z najpowszechniejszych powodów, dlaczego klienci muszą skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, specjalizującego się w usuwaniu usterek urządzeń GSM. Choć zwykle szybki wykonane są z wysokojakościowych, odpornych na różne uszkodzenia materiałów, to – czasem jedno „niefartowne” uderzenie lub – po prostu – zmęczenie materiału, może doprowadzić do tego, że szkło pęka.

Warto przy tym zaznaczyć, że stopień zniszczenia szybki bywa różny. Czasem to „jedynie” rysy np. od kluczy, które zaburzają estetykę urządzenia. Innym razem – to charakterystyczne „pajęczynki” na całej powierzchni tafli. To zdecydowanie jeden z gorszych scenariuszy i to nie tylko dlatego, że smartfon przez takie uszkodzenie wygląda źle.

Pęknięcie bowiem może się rozszerzać, mogą odpadać kolejne kawałki szkła, powodując poważne skaleczenia, a w końcu – doprowadzić do uszkodzenia wyświetlacza. Z tego powodu zawsze, gdy dojdzie do pęknięcia szybki, zalecamy jej możliwie jak najszybszą wymianę. A skoro o tym – to na czym polega i jak wygląda ta naprawa?

W pierwszej kolejności trzeba oddzielić wierzchnie szkiełko od powierzchni ekranu. Potrzeba do tego odpowiednich narzędzi, gdyż zwykle szybka łączy się z wyświetlaczem warstwą dotykową oraz spoiwem, utrzymującym ten element w jednym miejscu. Do tego celu używa się najczęściej drutu molibdenowego. Jeśli zaś ekran jest zakrzywiony (jak w przypadku np. niektórych modeli Motoroli z serii Edge), potrzebny będzie separator kriogeniczny, umożliwiający wykruszenie kleju.

Kiedy szkło już zostało usunięte, należy z wyświetlacza usunąć pozostałości substancji spajającej i ewentualne pozostałości po szybce. W następnej kolejności umieszcza się telefon w komorze bezpyłowej, gdzie dokładnie oczyszcza się go z innych zanieczyszczeń i przygotowuje do nałożenia nowej szklanej warstwy. W takich warunkach nakłada się również klej i nowe szkło, które następnie są łączone w sobie w autoklawie w kontrolowanych warunkach ciśnieniowych i temperaturowych. Po tym telefon jest już praktycznie gotowy do użytku.

Wstawienie nowego wyświetlacza – operacja wymagająca większej ingerencji

To zdecydowanie bardziej zaawansowany proces. W tym przypadku bowiem trzeba zajrzeć do obudowy urządzenia i odłączyć od niego tę część (przy czym, jak wspomnieliśmy wyżej – w przypadku szkieł zintegrowanych z ekranem procedura wygląda podobnie).

Co istotne – wymiana wyświetlacza nie jest konieczna zawsze wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie szkło. Czasem, najzwyczajniej, spełnia ono swoje zadanie i skutecznie zabezpiecza ekran przed uszkodzeniami, przyjmując całą energię upadku czy innego oddziaływania mechanicznego na siebie. Z drugiej strony – konieczność wstawienia nowego elementu wyświetlającego pojawia się nie tylko przy fizycznym uszkodzeniu, zaczynającego się od wierzchniej warstwy szklanej.

Ekran wymaga wymiany w różnych sytuacjach. Choć stłuczenia, pęknięcia należą do najczęstszych usterek, to pojawiają się również inne przesłanki, gdy taka wymiana będzie konieczna. Dzieje się np. tak, gdy dojdzie do wypalenia wyświetlacza. Może się to przejawić np. mocnym przyciemnieniem całego ekranu albo określonych jego obszarów. Z powodu upadku czasem zdarza się, że szkło pozostaje całe, ale ekran ulega np. rozlaniu.

Procedura więc, w bardzo ogólnym zarysie, wygląda następująco:

  1. Rozkręcenie wyłączonego telefonu,
  2. Odłączenie tasiemek łączących ekran z płytą główną,
  3. Usunięcie wyświetlacza z obudowy,
  4. Wyczyszczenie wnętrza z ewentualnych zanieczyszczeń,
  5. Podłączenie nowego wyświetlacza, jeśli to konieczne, użycie specjalnych klejów, spajających go z obudową,
  6. Skręcenie urządzenia w całość i wykonanie stosownych testów.

Do tego trzeba nie tylko specjalnych narzędzi (w tym śrubokrętów o odpowiednich zakończeniach), ale i wiedzy oraz doświadczenia dotyczącego konkretnego sprzętu.

Samodzielna wymiana? Czy jednak skorzystanie z pomocy fachowców?

Teraz już znasz różnicę między wymianą szybki, a wyświetlacza. To dwa blisko współpracujące ze sobą elementy, ale jednak wymagające nieco innych czynności przy wymianie. Niemniej – do każdego z tych zadań potrzeba odpowiednich narzędzi, pozwalających odseparować część od reszty urządzenia. Często są to specjalistyczne akcesoria, pomocne np. w tworzeniu atmosfery ochronnej, dzięki czemu żadne zanieczyszczenia nie dostaną się do wnętrza sprzętu ani pod szybkę, co mogłoby zaburzać obsługę smartfona. Z tego powodu zdecydowanie polecamy skorzystanie z usług specjalistów, którzy się na tym znają i mają właściwe środki, by sobie poradzić z awarią. W ten sposób zyskujesz pewność, że Twój sprzęt odzyska pełną sprawność! W Wymianie Szybki podejmiemy się szybko takich napraw i to w atrakcyjnych cenach! Sprawdź nas teraz!