Jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie?
Do najbardziej newralgicznych elementów każdego smartfona należy jego gniazdo ładowania. Choć – teoretycznie – dobrze ukryte i zabezpieczone przed uderzeniami, to jego „rowek” jest narażony na zbieranie się wszelkich zabrudzeń – począwszy od kurzu, przez piasek po (zwłaszcza jeśli zdarza Ci się jeść przy smartfonie) resztki jedzenia. Dobrze więc wiedzieć, jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie. W tym artykule przybliżamy nieco to zagadnienie. Opisujemy m.in., w jakich momentach może dojść do zabrudzenia portu USB-C, jak często warto go konserwować, a także sposoby na to, jak wyczyścić wejście do ładowarki w telefonie. Przeczytaj go teraz!
Jak może dojść do zabrudzenia gniazda?
Wbrew pozorom zanieczyszczenie tego elementu telefonu to dość powszechne zjawisko. Wynika to z faktu, że w wielu modelach jest on odkryty (zaślepki zdarzają się głównie w modelach o podwyższonej szczelności na wodę i pył). Nim więc dowiesz się, jak wyczyścić port ładowania, warto dowiedzieć się, jak może dojść do jego zabrudzenia. Ma to bowiem potencjalny wpływ na to, jakich środków trzeba będzie do tego celu użyć.
Najczęściej do zanieczyszczenia dochodzi przy normalnym użytkowaniu przez kurz i pył. W powietrzu unosi się mnóstwo drobin, które osiadają na różnych powierzchniach i mają zdolność wchodzenia w nawet najdrobniejsze zakamarki. Warto wiedzieć, że podobne zanieczyszczenia zdarzają się też… w kieszeni. Urządzenie, trąc o jej materiał, może powodować wycieranie się drobin materiału, łatwo dostających się do wejścia.
Nierzadko zdarza się, że w porcie znajdzie się… resztki jedzenia. Tyczy się to zwłaszcza tych osób, które często w jednej ręce trzymają np. kanapkę, a w drugiej swój smartfon. To jednak nie jedyna okazja, kiedy pozostałości żywności mogą się tam znaleźć. Wiele osób korzysta bowiem z tych urządzeń podczas gotowania. Telefon z przepisami musi być pod ręką. W takim przypadku nietrudno o to, by go, w tym m.in. gniazdo USB-C, wybrudzić np. mąką, tłuszczem czy innymi rodzajami zabrudzenia.
W skrajnych przypadkach zdarzają się mocniejsze zanieczyszczenia tego portu. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, gdy np. ktoś używa smartfona w warsztacie. Czasem to też jedyna podręczna latarka, jaką mamy przy sobie, a trzeba – przykładowo – zajrzeć pod maskę samochodu, gdy ten padł na środku drogi.
Kiedy wiadomo, że gniazdo jest zabrudzone?
Podstawowy objaw to przede wszystkim widoczne zabrudzenia. Wystarczy więc zajrzeć do środka wejścia, by zorientować się, jaki jest poziom zanieczyszczenia oraz poznać jego rodzaj. Ponadto podczas podłączenia, mogą pojawić się też charakterystyczne dźwięki i wtyczka „dziwnie” pracuje. Jeśli podejrzewasz, że występują tam jakieś zabrudzenia, np. od żywności, przyłóż telefon do ucha podczas podłączania. Słyszysz chrupanie lub inne, podobne odgłosy? Nie powinny one tam występować! Może to oznaczać, że gniazdo wymaga czyszczenia.
Inny, charakterystyczny objaw, że pora wyczyścić port ładowania, to problemy z połączeniem z kablem. Oznacza to, że np. telefon nie ładuje się poprawnie lub dochodzi do przerw w transmisji danych między smartfonem a podłączonym do niego komputerem. Co więcej – sprzęt może w takiej sytuacji nie być nawet rozpoznanym przez PC. To jedna z tych okoliczności, kiedy warto sprawdzić, jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie. W przypadku słuchawek podłączanych przez to wejście również czasem dochodzi do przerw i zakłóceń.
Warto zwrócić uwagę na temperaturę telefonu i ładowarki. Jeśli nagrzewają się nadmiernie – często świadczy to o tym, że USB-C jest zabrudzone. Nadmierne ciepło stanowi skutek zwiększonego oporu, który prąd musi pokonać, aby naładować sprzęt.
Mogą też pojawić się inne objawy. Miej na uwadze fakt, że im dłużej zabrudzone wejście, tym więcej zanieczyszczeń się w nim gromadzi. W najgorszym wypadku może nawet dojść do uszkodzenia tego modułu. Dlatego, jeszcze nim opowiemy, jak wyczyścić port ładowania, pozwól, że powiemy nieco o regularności takiej konserwacji.
Jak często czyścić gniazdo w telefonie?
Wiele zależy od tego, jak korzystasz ze swojego mobilnego urządzenia. Jeśli używasz go casualowo i dbasz o to, aby zabrudzenia nie dostały się do wejścia – możesz je czyścić raz w miesiącu. W sytuacji jednak, gdy to Twoje narzędzie pracy także w środowisku, gdzie znajduje się sporo kurzu, pyłu czy innych zanieczyszczeń, warto profilaktycznie konserwować port raz na 2-3 tygodnie. W przeciwnym wypadku brud zacznie się gromadzić i nawarstwiać, a to znacznie utrudni przywrócenie mu odpowiedniego stanu.
Sprawdzone sposoby samodzielnego czyszczenia gniazda
Pora, abyś dowiedział się, jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie. W większości przypadków to dość prosta czynność i nie wymaga specjalistycznych urządzeń. Jeśli jednak zanieczyszczenia są bardziej uporczywe – wówczas możesz potrzebować nieco bardziej zaawansowanych akcesoriów, które umożliwiają łatwiejsze usunięcie określonego rodzaju brudu.
Gotów dowiedzieć się, jak wyczyścić wejście do ładowarki w telefonie? Nim przystąpisz do jakiejkolwiek z niżej opisanych czynności, pamiętaj o tym, by wyłączyć swoje urządzenie. Odłącz też ewentualne kable. Teraz Twój sprzęt jest gotowy do konserwacji.
Sprężone powietrze lub gruszka do wydmuchiwania
To zdecydowanie najprostszy sposób na to, jak wyczyścić port ładowania. Sprężone powietrze powszechnie używane jest w usuwaniu lotnych zanieczyszczeń w elektronice. Z powodzeniem można je wykorzystywać do wydmuchiwania kurzu i pyłów m.in. z wnętrza jednostek centralnych, laptopów oraz gniazd ładowania w smartfonie.
Jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie tą metodą? To proste – wstrząśnij zbiornikiem zawierającym sprężone powietrze, podepnij dołączoną do zestawu rurkę do dyfuzora i przedmuchaj krótkimi sekwencjami wejście.
Alternatywą dla tej metody jest wykorzystanie gruszki do przedmuchiwania. Wytwarza ona mniejsze ciśnienie, ale pozwala też je lepiej kontrolować. Dodatkowo niektóre z nich wyposażone są w nakładkę z miękką szczoteczką, co również bywa bardzo pomocne w usuwaniu zabrudzeń z wnętrza.
Wykałaczka
Innym, skutecznym sposobem na to, jak wyczyścić wejście do ładowarki w telefonie, jest użycie… wykałaczki. Może być zwykła, kuchenna, drewniana, jak i plastikowa.
Jak usuwać nią zabrudzenia? Przede wszystkim – zachowaj ostrożność i postępuj delikatnie. Dociśnij lekko końcówkę do ścianek i zacznij przesuwać na wszystkie strony. Następnie wyjmij wykałaczkę i przetrzyj ją. Czyść tak do momentu, aż szmatka czy chusteczka nie będzie czysta. Wtedy jeszcze – profilaktycznie – możesz użyć sprężonego powietrza lub gruszki.
Flosser dentystyczny
To znakomita alternatywa dla ww. narzędzia. Postępowanie w przypadku flossera wygląda podobnie jak w przypadku wykałaczki. Jest on o tyle lepszy, że ma zaokrągloną, a nie szpiczastą, końcówkę, więc istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia elementów elektroniki.
Czy potrzebne są jakieś środki chemiczne?
W większości przypadków nie będzie takiej konieczności. Zwykle w wejściu znajdują się „suche” zabrudzenia, które trzeba przetrzeć lub wydmuchać. Zdarza się jednak, że jest to tłusty, uporczywy i odporny nawet na delikatne skrobanie flosserem czy wykałaczką brud. Jak wtedy postępować? Wtedy przyda się np. patyczek kosmetyczny lub wykałaczka i alkohol izopropylowy. To skuteczny i – w gruncie rzeczy często jedyny środek używany w sposobach na to, jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie.
Środek ten jest bezpieczny do czyszczenia elektroniki z kilku powodów. Raz – bardzo dobrze usuwa tłuszcz. Dwa – błyskawicznie odparowuje i nie przewodzi prądu. Trzeba jednak uważać na źródła ciepła, gdyż izopropyl cechuje się wysoką palnością. Warto też użyć maseczki, ponieważ może działać drażniąco na śluzówkę.
Wyczyściłeś gniazdo, ale dalej słabo łączy? Skorzystaj z pomocy fachowców!
Teraz już wiesz, jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie. Co jednak w sytuacji, gdy kabelek dalej nie łączy? Pamiętaj, że objawy zabrudzenia tego portu nie są typowe tylko dla tego zjawiska. Mogą bowiem świadczyć również o uszkodzeniu wejścia. Z tego powodu, gdy mimo konserwacji wciąż masz problem z łączeniem ładowarki lub transmisją danych przez przewód – warto zwrócić się do specjalistów. W Wymianie Szybki szybko zdiagnozujemy awarię, a następnie zaprezentujemy możliwość naprawy wraz z kosztem. To Ty podejmujesz decyzję, co chcesz dalej, a ewentualne naprawy wykonamy w pełni profesjonalne. Zapraszamy do kontaktu!