Jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu?
Zdjęcia z wakacji. Ważne dokumenty. Kontakty do bliskich oraz biznesowe… Nasz smartfon przechowuje szereg rozmaitych danych, z jakich korzystamy na co dzień. Wiele z nich jest wrażliwa – nie tylko w kontekście prawnym, ale i dla konkretnych użytkowników. W końcu fotografie z rodziną czy przyjaciółmi często są na wagę złota! Niestety – dane te mogą zostać utracone przez potencjalne wirusy, ale też – a niewykluczone, że nawet przede wszystkim – uszkodzenia samego telefonu. Wszak to on jest nośnikiem tych informacji i ewentualne uszkodzenie go, nawet najlżejsze, może doprowadzić do utrudnienia korzystania z nich. Jednak warto wiedzieć, że nawet przy nieaktywnym urządzeniu istnieje szansa na to, by przywrócić te pliki. Jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. Zachęcamy do przeczytania artykułu!
Dane, które warto uratować
Nasz telefon na co dzień stanowi centrum rozrywki, komunikacji, biznesu, ale i zarządzania życiem w ogóle. W związku z tym powstaje na nim mnóstwo informacji potrzebnych do funkcjonowania w obecnym świecie. Wybrane dane jednak są ważniejsze od innych. Które z nich zasługują na to, by je uratować?
W pierwszej kolejności zawsze są zdjęcia i filmy. W końcu – smartfon to także aparat, służący do chwytania istotnych chwil z życia. Nagranie pierwszych kroków pociechy? Fotografie z podróży do egzotycznego kraju? Zdjęcia do dokumentacji czy ekspertyz lub raportów. To tylko niektóre materiały, jakie chciałoby się uratować, gdy urządzenie przestało działać.
Obok nich są różnego rodzaju dokumenty. Wiele umów, aktów prawnych czy tekstów ważnych z perspektywy firmy lub np. uczelni pobieramy na telefon. Czasem nawet zwykłe notatki mogą być bardzo istotne! To kolejny typ danych, jakie warto odzyskać, gdy smartfon uległ uszkodzeniu.
W końcu są też wiadomości tekstowe i kontakty. Ile razy zdarzało się, że wraz z awarią sprzętu trzeba było na nowo gromadzić dane teleadresowe znajomych? Ile wiadomości SMS przepadło, także takich, które miały specjalne znaczenie (w tym m.in. procesowe), bo usterka trwale uszkodziła dany telefon? Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli ten pozostaje nieresponsywny, to istnieją rozwiązania, pozwalające odzyskać takie informacje.
Kiedy istnieje ryzyko utraty danych?
Nim opowiemy, jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu, warto jeszcze powiedzieć co nieco o tym, w jaki sposób dochodzi do ich utraty. Należy nadmienić, że fizyczne uszkodzenie urządzenia to nie jedyna okoliczność, kiedy istnieje ryzyko ich stracenia. Może się tak stać np. w sytuacji, gdy padło się ofiarą ataku typu ransomware. Dochodzi do niego zwykle przy odwiedzaniu zainfekowanych stron lub przy pobraniu pliku, będącego nośnikiem wirusa. W takim przypadku złośliwy program blokuje dostęp do danych zawartych na telefonie. Często wtedy, niestety, konieczne jest przywrócenie go do ustawień fabrycznych z usunięciem wszystkich plików. Jednak nie zawsze. O tym, jak się zabezpieczyć przed takimi wydarzeniami, więcej napiszemy poniżej.
Największe zagrożenie dla informacji zawartych na smartfonie stanowi jednak fizyczne uszkodzenie sprzętu – przez upadek, uderzenie o twardą powierzchnię czy zalanie. Awaria ograniczająca responsywność telefonu lub w ogóle uniemożliwiająca jego włączenie może znacznie utrudnić zgranie danych. Ale – ponownie – nie oznacza to, że to wykluczone.
Czy da się odzyskać wszystkie dane?
Odpowiedź brzmi – to zależy. Przede wszystkim od skali uszkodzeń, a także tego, gdzie dokładnie informacje z urządzenia były zapisywane. Jeśli wszystkie dane były rejestrowane wyłącznie w pamięci wewnętrznej telefonu – zgranie plików z niego może być znacznie utrudnione, jeśli dysk został w jakiś sposób uszkodzony. Jeśli nie – prawdopodobieństwo odzyskania ich znacznie wzrasta. Nie zawsze jednak istnieje wykonania tego zadania samodzielnie.
Co w sytuacji, gdy doszło do zhackowania telefonu lub zainfekowania go oprogramowaniem typu ransomware? Jak wspomnieliśmy – niekoniecznie dane te są skazane na usunięcie. Istotne jest to, czy masz kopię zapasową plików i jak dawno została ona wykonana. Więcej o niej napiszemy niżej.
Sposoby na samodzielne odzyskanie danych
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy da się samodzielnie wykonać to zadanie, to odpowiedź brzmi: tak, ale to zależy. Jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu? Obecnie użytkownicy telefonów z Androidem i iOS mają możliwość skorzystania z magazynu w „chmurze”. Przechowywanie danych na serwerze pozwala zabezpieczyć się na ewentualność uszkodzenia, zainfekowania lub zagubienia smartfona. W takim przypadku wystarczy jedynie pobrać kopię zapasową z sieci, by cieszyć się ponownie dostępem do swoich plików, kontaktów etc. Problem w tym, że zazwyczaj takie usługi są płatne, dlatego tylko określone grono osób decyduje się na skorzystanie z nich.
Inną metodą odzyskiwania danych ze sprzętu GSM jest… zgranie ich z karty microSD, jeśli taka była w telefonie. Często użytkownicy korzystają z dodatkowego nośnika i ustawiają zapis np. zdjęć właśnie na tym niewielkim dysku, niekiedy zapominając o tym fakcie. Zawsze więc warto upewnić się, czy przynajmniej część plików nie znajduje się właśnie na tym nośniku. Ponadto – niektóre dane, takie jak np. kontakty, mogą być też zapisane na karcie SIM. Z tego powodu dobrze zawsze sprawdzić ją na innym, kompatybilnym z jej formatem smartfonem.
A jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu, gdy ekran nie działa lub nie reaguje na dotyk? Przyda Ci się komputer i kabel, umożliwiający podłączenie urządzenia do niego. Dzisiaj wiele laptopów wyposażonych jest w gniazdo typu USB-C, co w przypadku ładowarek z dwoma takimi samymi wtykami (do stacji ładowania i do smartfona) pozwala łatwo podpiąć je do urządzeń GSM. Jeśli sprzęt, poza wyświetlaczem, działa normalnie, wówczas powinien być widoczny dysk, z którego powinno się dać zgrać najważniejsze pliki. Jeśli nie – w takim przypadku może przydać się oprogramowanie do odzyskiwania danych. Musi być ono kompatybilne z danym modelem telefonu. Są to zwykle dość proste, acz skuteczne programy. Bywa jednak, że nie pozwalają na odzyskanie wszystkich danych.
Jeśli nie samodzielnie – skorzystaj z pomocy serwisu
Jeśli powyższe sposoby zawiodły – jeszcze nie wszystko stracone. Profesjonalni serwisanci nie raz zajmowali się podobnymi kłopotami ze sprzętem. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że może być konieczna głębsza ingerencja. Niewykluczone też, że dla odzyskania plików, niezbędna będzie naprawa całego urządzenia. W takim przypadku musisz samodzielnie wykalkulować, czy opłaca Ci się serwisowanie danego urządzenia i czy zawarte na nim dane są tego warte. Często serwisanci, nim przystąpią do napraw, jeszcze podadzą orientacyjny cennik przywrócenia smartfona do stanu funkcjonalności, co pozwala lepiej oszacować stosunek korzyści i wad takiego wyjścia.
Skuteczna ochrona przed utratą danych
Nie chcesz się martwić o to, jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu? W takim przypadku warto podjąć kilka następujących kroków. Przede wszystkim – chroń swoje urządzenie. Dobre etui, holdery do smartfonów, dodatkowe szkło hartowane na szybkę… To tylko część możliwości, jakie pozwalają zabezpieczyć się przed utratą dostępu do posiadanych na urządzeniu informacji.
Zdecydowanie najefektywniejszym sposobem jest jednak tworzenie kopii zapasowych. Niektórzy dostawcy oferują ograniczoną pojemność na zdjęcia, filmy i inne pliki zupełnie za darmo. Należy jednak wtedy odpowiednio zarządzać miejscem, by zgrywane były wyłącznie najważniejsze informacje. Wśród nich mogą być też kontakty i wiadomości. Jeśli zaś chcesz mieć więcej przestrzeni na swoje dane – możesz wykupić jeden z pakietów u swojego dostawcy usług. Często są one oferowane w przystępnych cenach, dzięki czemu masz pewność, że Twoje materiały są bezpieczne, a głowa o budżet – spokojna.
Pomożemy Ci odzyskać Twoje zdjęcia, dokumenty i inne pliki!
Jeśli zdarzył się wypadek, Twój telefon uległ uszkodzeniu, a nie zrobiłeś kopii zapasowej – nie ma obawy. Chętnie pomożemy w odzyskaniu plików z urządzenia. Zrobimy wszystko, byś na nowo mógł cieszyć się swoimi zdjęciami i filmikami, a także miał dostęp do kontaktów. Mamy szerokie doświadczenie w serwisowaniu urządzeń GSM różnych marek. Rzetelnie też zdiagnozujemy usterkę i określimy jej skalę. Dzięki temu, jeśli jedynym sposobem na odzyskanie tych plików będzie naprawa sprzętu, będziesz wiedział, z jakim kosztem trzeba będzie się liczyć. Masz pytania lub wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu!