Jak naprawić zepsuty dotyk w telefonie?

jak naprawić zepsuty dotyk w telefonie

Jak naprawić zepsuty dotyk w telefonie?

Próbujesz przescrollować ekran, ale nie reaguje? Wciskasz wybraną ikonę, ale zamiast tego włącza się coś innego? Czy w ogóle nie możesz dostać się do swojego smartfona,  bo… no właśnie… Dotykasz go, a on nic? To dość powszechny problem, z jakim mierzy się wielu właścicieli urządzeń mobilnych. Czasem przyczyny tego stanu są prozaiczne i da się je łatwo wyeliminować, ale w pewnych przypadkach konieczna będzie interwencja specjalistów. Jak naprawić dotyk w telefonie? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie – trafiłeś we właściwe miejsce. Zachęcamy do lektury!

Dotyk nie działa. Dlaczego?

Jak wspomnieliśmy powyżej, przyczyn, dlaczego ekran dotykowy przestał reagować, jest wiele. Kiedy nie działa dotyk w telefonie, nie musisz od razu rozglądać się za nowym modelem. Czasem problem ten da się szybko rozwiązać i – co ważne – w czterech ścianach swojego domu.

Warto mieć na uwadze fakt, że ekran dotykowy to nie tyle szybka, a tak naprawdę złożony układ i na jego funkcjonowanie wpływa szereg różnych czynników. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą je zakłócić. Z drugiej strony – jest on dość wrażliwy na uszkodzenia, często nawet te mniej widoczne, a wpływające na to, jak działa urządzenie.

Gdzie natomiast może tkwić problem? Przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom.

Gdy zawodzi system operacyjny, może przestać działać dotyk

Jak wspomnieliśmy wyżej – ekran dotykowy to złożony komponent, na którego działanie składa się szereg czynników. Jako że jest to – de facto – element większej elektroniki, to za funkcjonowanie odpowiada m.in. system operacyjny.

OS, jak w każdym innym urządzeniu, czasem ma tendencję do błędów. Mogą one wynikać z działalności użytkownika, jak i być zupełnie niezależne od niego. Jak naprawić dotyk w telefonie, gdy zawiódł system? Zwykle pomaga klasyczny reset – wyłącz i włącz aparat telefoniczny ponownie. Jeśli to nie pomaga,  a zauważasz inne objawy błędów systemowych (niestabilność działania, problemy z włączaniem i działaniem aplikacji) – niewykluczone, że będzie potrzebne przywrócenie funkcji do ustawień fabrycznych. To drastyczny ruch, ale może pomóc w rozwiązaniu problemu. Pamiętaj, by wcześniej zrobić back-up danych!

Słabej jakości lub zbyt grube szkło hartowane przyczyną niedziałającego dotyku

Czasem dodatkowa ochrona, taka jak szkło hartowane, bywa przyczyną pewnych kłopotów. Zbyt grube lub słabej jakości „szkiełko” może zakłócać sterowanie urządzeniem. Dlaczego?

Z prostej przyczyny – działanie ekranu dotykowego opiera się na odbieraniu impulsów elektrycznych przewodzonych przez ludzkie ciało. Innymi słowy – za każdym razem, gdy przesuwasz palcem czy naciskasz nim na wyświetlacz, telefon rejestruje ładunek z jego opuszki. By to sprawdzić – ściągnij szkło hartowane z ekranu. Jeśli teraz urządzenie działa normalnie – naprawa dotyku w telefonie wykonana! Pora jednak zaopatrzyć się w nieco cieńszą, a na pewno lepszej jakości – folię ochronną.

Zbyt duże obciążenie, a zaburzenie pracy dotyku

Czy wiesz, że na działanie dotyku może wpłynąć także to, jaką aplikację odpalasz na smartfonie? Najczęściej objaw ten pojawia się w przypadku starszych lub budżetowych modeli, wyposażonych w słabsze podzespoły, w tym m.in. mniejszą ilość pamięci operacyjnej. To jeden z tych momentów, gdy nie działa dotyk w telefonie… a przynajmniej funkcjonuje on niepoprawnie.

Rozwiązanie? Cóż… W takim przypadku najpewniej konieczna będzie wymiana na nowy, lepszy produkt. Są to bowiem już ograniczenia, które ciężko przeskoczyć. Warto przy tym pamiętać, że niedziałający dotyk w przypadku odpalenia bardziej wymagających aplikacji to jedna strona medalu. Druga – z czasem system współpracujący z konkretnymi smartfonami nie jest już wspierany. To z kolei oznacza ryzyko zainfekowania nowymi typami wirusów, a tym samym – wykradania danych i wystąpienia wszystkich wiążących się z tym faktem konsekwencji.

Dotyk a wirus w telefonie

Niektóre aplikacje, szczególnie te złośliwe, mogą zaburzać pracę urządzenia. Czasem zdarza się, że wraz z programem spoza oficjalnej dystrybucji (tj. np. Sklepu Play czy App Store), pobierze się również wirusa. Należy nadmienić, że niedziałający poprawnie dotyk na smartfonie nie stanowi typowego objawu instalacji takiego kodu, ale potencjalnie jeden z nich.

Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim trzeba włączyć tryb awaryjny i sprawdzić, czy wtedy dotyk działa normalnie. Jeśli tak – winą ograniczonej funkcjonalności jest właśnie jakaś aplikacja lub wirus. Jeśli nie korzystałeś z nieoficjalnej dystrybucji – powinno pomóc odinstalowanie niedawno zainstalowanego programu. Gdy zaś ściągałeś oprogramowanie z innych stron – wówczas konieczne będzie skanowanie antywirusem. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać to zadanie – możesz powierzyć je serwisantom.

Zalanie telefonu, a nie działający dotyk

Do uszkodzenia dotyku w telefonie niekiedy dochodzi także w sytuacji, gdy ten miał zdecydowanie zbyt bliski kontakt z wodą. Zalanie to dość powszechne zjawisko. W końcu smartfon towarzyszy nam w najróżniejszych sytuacjach i często korzystamy z niego, np. jedząc, czy – właśnie – pijąc. Czasem leży on na biurku, przy komputerze, gdzie dodatkowo stoi jeszcze jakiś napój. Jeden nieostrożny ruch i… urządzenie ląduje w kałuży coli, kawy czy wody.

Już niewielkie ilości płynu na ekranie mogą zaburzyć funkcjonowanie dotyku. Można to zauważyć m.in. w sytuacji, gdy korzysta się z niego w czasie deszczu (czego – naturalnie – nie zalecamy). Wyobraź sobie teraz sytuację, w której ciecz przedostała się do wnętrza sprzętu i zaburza pracę ekranu. A to tylko jedna z konsekwencji takiego zdarzenia.

Uszkodzenie dotyku wskutek uszkodzeń mechanicznych

Fizyczne uszkodzenia smartfona to najczęstsze przyczyny, dlaczego poszczególne jego funkcje przestają działać poprawnie. Upadki, uderzenia o twarde przedmioty (szczególnie te punktowe) – każdy z nich może doprowadzić do awarii dotyku. Najczęściej zaburzenia jego pracy widać w sytuacji, gdy dojdzie do pęknięcia szybki pokrywającej ekran lub samego wyświetlacza. W takich przypadkach opcje dotykowe – jeśli nie przestały funkcjonować całkowicie, to – najpewniej – będą zaburzone i niedokładne.

Uszkodzony dotyk – co można zrobić w takiej sytuacji?

Powyżej wymieniliśmy najczęstsze przyczyny, dlaczego nie działa dotyk w telefonie. Warto pamiętać, że mogą zdarzyć się także inne usterki, które nie wynikają z oprogramowania czy wieku urządzenia, ale np. skrytych głębiej uszkodzeń.

Co zrobić w sytuacji, gdy powyższe porady nie podziałały? Masz dwie opcje – albo zakup nowego aparatu, albo przywrócenie odpowiedniego stanu obecnemu sprzętowi. Naprawa dotyku w telefonie jest jak najbardziej możliwa, ale warto powierzyć ją specjalistom. Samodzielne próby usunięcia awarii, jeśli wymagają np. rozkręcenia urządzenia, mogą tylko doprowadzić do pogłębienia problemu, a tym samym – zwiększenia kosztów serwisowania.

Naprawa dotyku w telefonie w profesjonalnym serwisie – dlaczego warto?

Przede wszystkim – oddając sprzęt specom od elektroniki, masz pewność, że mają oni doświadczenie w takich pracach. Serwisanci z renomowanej firmy wiedzą, jak naprawić dotyk w telefonie – pod warunkiem że decydujesz się na współpracę z doświadczonymi osobom.

W Wymianie Szybki przywracaliśmy funkcjonalność różnych urządzeń – prawdopodobnie każdej marki, której urządzenia występują w Polsce. Dzięki temu masz pewność, że znamy je od podszewki i wiemy, jak z nimi postępować. Dokładnie zdiagnozujemy przyczynę, dlaczego smartfon nie działa poprawnie, a następnie przystąpimy do usuwania awarii. Naprawa dotyku w telefonie jest szybka i skuteczna, gdyż dysponujemy bogato wyposażonym magazynem z częściami oryginalnymi, jak i wysokiej jakości zamiennikami. Dzięki temu możemy też zoptymalizować koszty serwisu.

Skorzystaj już teraz z usługi naprawy uszkodzonego dotyku w telefonie!

Powyżej mogłeś się przekonać, że ekran dotykowy przestaje działać poprawnie z różnych powodów. Niektóre z nich wymagają tylko restartu urządzenia czy odinstalowania aplikacji zaburzających jego pracę. Inne – mogą potrzebować głębszej interwencji. Jeśli doszło do uszkodzenia Twojego urządzenia – my wiemy, jak naprawić dotyk w telefonie! Zaufaj więc doświadczonym serwisantom i zgłoś się do Wymiany Szybki!