Jak naprawić zalany telefon?

jak naprawić zalany telefon

Jak naprawić zalany telefon?

Wielu osobom zdarzyło się zalać swoje urządzenie. Czasem to po prostu wywrócony kubek z herbatą, a niekiedy – wręcz utopienie całego smartfona w wodzie (np. misce, wannie czy nawet w jeziorze). Zdecydowanie najgorszy wariant to ten, gdy sprzęt był całkowicie zanurzony w cieczy. Wynika to z faktu, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dostała się ona do wnętrza telefonu. Wtedy może dojść do zwarcia lub innych uszkodzeń wskutek działania płynu. Tobie też się przydarzył taki wypadek? Zastanawiasz się, jak naprawić zalany telefon? Przeczytaj więc niniejszy artykuł!

Pierwsze kroki mają znaczenie!

Wierz lub nie, ale Twój pierwszy odruch ma ogromne znaczenie. Od tego, jak długi kontakt będzie miał smartfon z wodą, zależy skala potencjalnych uszkodzeń, ale nie tylko to. Co więc trzeba zrobić w sytuacji, gdy urządzenie będzie miało zdecydowanie zbyt bliski kontakt z cieczami?

Przede wszystkim – wyjmij je tak szybko, jak to tylko możliwe i, jeśli wciąż działa, wyłącz je. To istotne, gdyż włączony sprzęt jest bardziej narażony na różnego rodzaju zwarcia. Teraz pora go osuszyć. Nie rób tego na kaloryferze czy na słońcu. W tym zadaniu może sprawdzić się domowy sposób – umieszczenia go np. w ryżu czy, jak robią niektórzy, w suchym makaronie. Oba produkty mają zdolność pochłaniania wilgoci. Naturalnie – przed umieszczeniem smartfona w misce czy słoiku z nimi, wytrzyj dokładnie jego powierzchnię np. ręcznikiem papierowym.

Teraz daj mu 24-48 godzin. Wiemy, że najpewniej będzie Cię kusić, aby sprawdzić, czy działa… Ale nie uruchamiaj go przez ten czas. Po takim okresie woda, która dostała się do środka, najpewniej zaschnie i będziesz mógł bezpieczniej włączyć swoje urządzenie.

Scenariusze teraz są dwa. Jak uda się uruchomić zalany telefon i działa on, na pierwszy rzut oka, normalnie po takim zdarzeniu, to jest to bardziej optymistyczny wariant. Nie oznacza to jednak, że nie powinien on zostać oczyszczony wewnątrz. Dlaczego? O tym opowiemy poniżej.

Drugi scenariusz natomiast jest gorszy, gdyż wiąże się z pewnymi wyższymi kosztami. Urządzenie więc może się albo w ogóle nie włączać, albo aktywować się, ale wyraźnie działać wadliwie. W takim przypadku mamy do czynienia najprawdopodobniej z uszkodzeniem któregoś z elementów znajdującego się na płycie głównej smartfona. Konieczne więc będzie nie tylko czyszczenie, ale i wymiana wybranego komponentu.

Naprawa zalanego telefonu – dlaczego jest ważna, nawet jeśli urządzenie działa?

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś historię o tym, że po zalaniu telefonu ktoś go wysuszył i korzystał z niego dalej normalnie. Owszem, to możliwe. Pytanie tylko – jak długo jego sprzęt działał i czy dana osoba skojarzyła późniejsze awarie z tym zalaniem. Wbrew pozorom bowiem, nawet jeśli smartfon działa bez zarzutu, a na pierwszy rzut oka nie widać jakichś wad, usterek etc., to ciecz, która przedostała się do wewnątrz obudowy, mogła poczynić pewne szkody.

Dość powiedzieć, że miała ona kontakt z metalowymi elementami znajdującymi się na płycie głównej. Z pewnością wiesz, co się dzieje, gdy woda oddziałuje na metale, które nie mają właściwości antykorozyjnych. Jeśli nie, to wyjaśniamy – zaczynają rdzewieć. Utlenianie się elementów układu scalonego z kolei prowadzi w prostej linii do poważniejszych usterek. W efekcie więc możesz nie zaoszczędzić na serwisie, a wręcz przeciwnie – stanąć przed koniecznością zakupu nowego sprzętu, gdyż naprawa obecnego okaże się nieopłacalna.

Dlatego – nawet jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów zalania – powinieneś pomyśleć o wyczyszczeniu wnętrza obudowy ze skutków tego zdarzenia. A jak naprawić zalany telefon, który działa lub – niestety – nie odpala się po wypadku? O tym opowiadamy więcej niżej. Czytaj dalej!

Co trzeba zrobić, aby naprawić zalany telefon? Najważniejsze kroki

Aby usunąć skutki zalania, trzeba przede wszystkim zdiagnozować skalę zdarzenia. Następnie, gdy już wykona się kompletną ocenę, przystępuje się do czyszczenia elementów, mających styczność z płynami. W dalszej kolejności, jeśli doszło do uszkodzenia wybranych modułów, należy je wymienić (o ile uzna się to za opłacalny ruch – czasem, niestety, lepiej jest kupić nowy sprzęt). W końcu – przeprowadza się testy i jeśli wszystko działa, jak należy, można wrócić do korzystania z urządzenia. Szczegółowo opisujemy te kroki poniżej.

Odpowiednia diagnoza

Gdy już telefon zostanie wyłączony, trzeba najpierw sprawdzić, jaka jest skala uszkodzeń. Ocenia się więc, czy gdzieś występują ślady wilgoci lub nawet – korozji. Najsłabszymi punktami każdego smartfona są głośniki, mikrofony oraz gniazda, w tym ładowania. To przez nie ciecz wdziera się do środka i to od nich zwykle zaczyna się diagnoza. Często też wykonuje się testy obciążeniowe baterii, by sprawdzić, czy wypadek ten miał na nią jakiś wpływ.

Niemniej – jeśli zastanawiasz się, jak uruchomić zalany telefon i cieszyć się, że będzie on działać normalnie, musisz mieć świadomość, że będzie on wymagał rozebrania w całości. Dlaczego? Gdyż woda ma tendencję do wdzierania się w najmniejsze szczeliny. Trzeba więc urządzenie rozebrać na części pierwsze, co pozwala w pełni ocenić sytuację.

Dużą uwagę należy poświęcić przede wszystkim płycie głównej. To ona w końcu jest najważniejszym elementem smartfona i to na niej znajduje się wiele elementów metalowych, wrażliwych na działanie cieczy. Niekiedy ocena zanieczyszczeń cieczą wymaga użycia specjalnego mikroskopu.

Oczyszczanie wnętrza telefonu ze skutków zalania

Kolejny krok to czyszczenie. W tym celu używa się różnych metod i narzędzi oraz specjalistycznej chemii – począwszy od alkoholu izopropylowego po benzynę ekstrakcyjną. W celu wyczyszczenia widocznych śladów wilgoci w łatwo dostępnych miejscach używa się specjalnej szczotki antystatycznej, pozwalającej łatwo usunąć takie zanieczyszczenia, a także powstające już plamki rdzy.

Profesjonalny serwis dysponuje często też specjalną myjką ultradźwiękową. Czyszczenie nią jest o tyle istotne, że fale dźwiękowe potrafią przedrzeć się do miejsc, gdzie żadna szczotka czy inne narzędzie nie dotrze. Używa się jej w przypadku płyt głównych, na których, przed włożeniem do myjki, najpierw zabezpiecza się m.in. mikrofony i głośniczki.

Wymiana uszkodzonych elementów

W sytuacji, gdy doszło do uszkodzeń wybranych komponentów, trzeba zastosować nowe części. Wówczas bardzo ważne jest, aby samodzielnie ocenić, czy naprawa przez zastosowanie nowych modułów, się opłaca. Jeśli natomiast padnie decyzja o ratowaniu urządzenia – właśnie na tym etapie zazwyczaj wymienia się poszczególne moduły. Z naszego doświadczenia wiemy, że pierwszymi ofiarami zwykle są głośniki i elementy zasilania.

Przeprowadzenie testów

Mniej więcej już wiesz, jak naprawić zalany telefon. Jednak to nie koniec. Trzeba też przeprowadzić odpowiednie testy. Urządzenie składa się w całość, a następnie wykonuje się sprawdziany obciążeniowe oraz testuje się ogólne działanie, w tym responsywność ekranu czy brzmienie głośników lub rejestrację dźwięku przez mikrofon. Gdy wszystko będzie „śmigać” – sprzęt można dalej używać.

Czy da się naprawić każdy zalany telefon?

Wiele współczesnych smartfonów jest niewrażliwa na zachlapania. To daje im ograniczoną odporność przeciw wodzie, ale i ogranicza jej wdzieranie się do środka nawet przy pełnym kontakcie. Innymi słowy – ciecz najprawdopodobniej nie zaleje od razu całej obudowy. Jednakże trzeba mieć na uwadze fakt, że w sytuacji, gdy po kontakcie z płynem doszło do wyłączenia urządzenia – może się okazać konieczny zakup nowego. Niemniej – jeśli nawet nie ma jak uruchomić zalany telefon, warto spróbować go oczyścić i zdiagnozować skalę usterki. Jeśli oddasz go do serwisu, specjalista będzie w stanie powiedzieć Ci więcej o tym, co da się zrobić dla Twojego smartfona.

Dlaczego warto powierzyć to zadanie specjalistom?

Powiedzieliśmy Ci, jak naprawić zalany telefon. Teraz jednak ważniejsze pytanie – czy zrobić to samemu? Czy może jednak oddać go w ręce kogoś, kto będzie od początku do końca wiedział, co robić, a także – co ważniejsze – będzie dysponował sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia takich napraw. Serwisant będzie wiedział, jak uruchomić zalany telefon, by go nie uszkodzić, bezpiecznie go rozebrać i skutecznie usunąć efekty takiego wypadku.

A jeśli chcesz mieć pewność, że oddajesz swój sprzęt w ręce kogoś, kto wie, jak naprawić zalany telefon – zachęcamy do skorzystania z usług serwisu Wymiana Szybki. Gwarantujemy nie tylko profesjonalną obsługę i atrakcyjne ceny, ale i szybką realizację napraw z możliwością optymalizacji kosztów do Twoich oczekiwań.