Co zrobić, gdy ładowarka nie ładuje telefonu?

bateria telefonu nie ładuje się

Co zrobić, gdy ładowarka nie ładuje telefonu?

Jednym z najczęstszych i najbardziej frustrujących problemów, jakie dotyczą naszych smartfonów, są problemy z ładowaniem baterii. Podpięcie do kabelka ładowania nie zawsze skutkuje tym, że energia zaczyna rosnąć lub też sam proces jest przerywany. To nie tylko kłopot z brakiem możliwości załadowania urządzenia, ale i potencjalne ryzyko uszkodzenia baterii w telefonie… O ile już nie doszło do jej usterki, a rezultat widzisz przy próbie ładowania. Dlaczego telefon się nie ładuje? Co zrobić w takiej sytuacji? O tym opowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do przeczytania go już teraz!

Może to nic poważnego…?

Fakt, że telefon podłączony do ładowarki nie ładuje się, nie zawsze stanowi efekt mniejszej czy większej awarii. Pamiętaj, że to urządzenie, którego procesami sterują najróżniejsze elementy oprogramowania, w tym te odpowiedzialne za ładowanie baterii. Jak każdy sprzęt z systemem operacyjnym, tak i ten może się „zawiesić”.

Jeśli więc zastanawiasz się, czemu telefon się nie ładuje – mogło dojść do błędu systemu. Co wtedy zrobić? To, co słyszy każdy, kto dzwoni do działu IT z problemem z komputerem czy innym urządzeniem inteligentnym – spróbuj go włączyć i wyłączyć. W naprawdę wielu przypadkach ta prosta czynność pozwala przywrócić wszystko do normy.

Czasem jednak problem bywa nieco poważniejszy, ale wciąż w zakresie oprogramowania. Producenci telefonów i systemów operacyjnych często wydają różne łatki, świadomi tego, że mogą one być nieidealne i zdarzają problemy np. właśnie z ładowaniem. Z tego powodu zawsze warto dbać o to, aby OS, jak i firmware twórcy danego modelu, były zawsze aktualne. Nie uwierzysz, jak częsta jest to przyczyna, dlaczego telefon się nie ładuje!

Oczywiście – są też inne powody, przez które smartfon nie reaguje na podłączenie kabla do ładowania. Więcej piszemy o nich poniżej.

Inne, potencjalne przyczyny braku ładowania

Od prozaicznych po bardzo skomplikowane, takie, które łatwo załatwisz sam, aż po te, z jakimi lepiej zwrócić się do specjalistów. Przyczyny, czemu telefon się nie ładuje, są skrajnie różne. Poniżej przedstawiamy najpowszechniej występujące powody, dlaczego nie widzisz błyskawicy na ikonce akumulatora. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • zabrudzone gniazdo ładowania,
  • uszkodzony kabelek,
  • zepsutą ładowarkę,
  • usterkę portu lub baterii.

Jak je rozpoznać i – potencjalnie – zdiagnozować? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu. Postaramy się też przytoczyć najlepsze rozwiązania danych problemów.

Zanieczyszczony wejście do ładowarki

Temu zagadnieniu poświęciliśmy cały, odrębny artykuł. Ze względu na zabrudzenie gniazda, telefon podłączony do ładowarki nie ładuje się lub proces ten jest wyraźnie rwany. Mimo że często nosimy swoje urządzenia przenośne w etui i innych pokrowcach, to i tak gniazdo USB-C zbiera mnóstwo różnych zanieczyszczeń z otoczenia. To zarówno kurz, pył, tłuszcz, jak i resztki jedzenia czy nawet brud o charakterze technicznym (jeśli np. wykorzystujesz swój telefon przy różnych pracach – przykładowo – w warsztacie).

Rozwiązanie – wyczyść port ładowania

Podstawa to odpowiednia konserwacja i usunięcie zabrudzeń. Nim więc będziesz myśleć nad tym, aby kupić nową ładowarkę lub odnieść smartfon do serwisu – spróbuj przeczyścić to wejście. Weź np. wykałaczkę i przeczyść delikatnie ścianki i złącza widoczne w gniazdku. Nie używaj siły – nie chcesz w końcu niczego uszkodzić. Na koniec możesz jeszcze przedmuchać port z użyciem gruszki lub sprężonego powietrza. Wszystko działa? Gratulacje! Rozwiązałeś swój problem.

Uszkodzony kabel ładowania

Przewód ulega zniszczeniu z różnych przyczyn. Nadepnięcie na wtyczkę, upadek telefonu, gdy ten był podłączony do kabla, przegryzienie przez kota, królika czy innego pupila… Istnieje wiele okoliczności, kiedy element ten może ulec uszkodzeniu. To jeden z najczęstszych powodów, dlaczego telefon się nie ładuje lub zrywa połączenie z ładowarką. By określić, czy to właśnie ta część jest odpowiedzialna za uszkodzenie – spróbuj podpiąć z jej pomocą smartfon np. do laptopa. Jeśli dalej zachowuje się tak samo, niewykluczone, że właśnie on stanowi winowajcę całej sytuacji. Warto go też obejrzeć na całej długości – zwłaszcza, jak masz zwierzaki.

Rozwiązanie – wymień kabel do ładowarki

Kiedyś był to nie lada problem. Producenci bowiem produkowali stacje ładujące zintegrowane z przewodem. Dzisiaj na szczęście kable są odpinane. Możesz więc po prostu – za relatywnie niewielką cenę, kupić nowy kabelek. Pamiętaj jednak, aby był on dobrej jakości. W przeciwnym wypadku proces ładowania najpewniej ulegnie znacznemu wydłużeniu, a bateria – uszkodzeniu.

Zepsuta ładowarka

Ładowarkę trudno uszkodzić, to fakt. Jednak czasem się to zdarza. Czasem awaria tego elementu wynika z zalania. Innym razem – z niezależnego od użytkownika przepięcia. Warto pamiętać, że także pozostawienie jej na długi czas w gniazdku może skutkować przegrzewaniem się, a to – usterką. W końcu też do awarii niekiedy dochodzi wskutek upadku stacji ładującej.

Jak rozpoznać ten problem? Dzisiaj prawdopodobnie każdy (a na pewno większość) smartfonów ma to samo gniazdo. Jeśli chcesz sprawdzić, czemu telefon się nie ładuje i podejrzewasz, że odpowiada za to ładowarka – możesz np. podpiąć się ze swoim kabelkiem do stacji ładującej innego domownika lub znajomego. Ładowanie przebiega normalnie? Proszę bardzo – masz diagnozę!

Rozwiązanie – inwestycja w nową ładowarkę

Zasadniczo – ładowarki rzadko kiedy opłaca się naprawiać. W sklepach można znaleźć oryginalne stacje, jak i wysokiej jakości, tańsze zamienniki. Pamiętaj jednak, by zakupiony produkt odpowiadał parametrami Twojemu telefonowi!

Usterka portu ładowania lub uszkodzona bateria

W tym miejscu zaczynają się schody. Zarówno jedna, jak i druga usterka mają dość podobne objawy, jeśli chodzi o moment ładowania. Czasem też akumulator nie daje innych symptomów niż tylko kłopoty z załadowaniem. Tak czy inaczej – jeśli telefon podłączony do ładowarki nie ładuje się, niezależnie, czy podpinasz go do swojej stacji ładującej, czy innego domownika – najpewniej oznacza to awarię jednego z tych dwóch elementów. Jeśli przy tym zauważasz brak stabilności pracy smartfona, wyłącza się, mocno nagrzewa… Niewykluczone, że to właśnie problem z baterią.

Rozwiązanie – skorzystanie z pomocy serwisu

Wiedząc już mniej więcej, dlaczego telefon się nie ładuje i podejrzewając problemy wewnętrzne urządzenia, nie pozostaje nic innego, jak tylko oddać go specjalistom. Samodzielne próby naprawy to często pozorna oszczędność, a jeśli nie ma się wprawy, można zrobić więcej szkód niż pożytku. Z tego powodu, jeśli zależy Ci na zachowaniu Twojego obecnego modelu – najlepiej zwrócić się do serwisu.

Skorzystaj z pomocy naszych fachowców!

W Wymianie Szybki znajdziesz najlepszych serwisantów! Dokładnie sprawdzimy i dowiemy się, dlaczego telefon się nie ładuje, a następnie wydamy konkretną diagnozę. Zaproponujemy Ci też metody naprawy i kosztorys, dzięki czemu nie musisz w ciemno godzić się na usługi serwisowe. Dążymy również do optymalizacji kosztów, więc możesz liczyć na naprawdę przyjazny cennik. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!