5 błędów, których należy unikać przy ładowaniu telefonu

jak prawidłowo ładować telefon

5 błędów, których należy unikać przy ładowaniu telefonu

Podłączasz, odkładasz, na noc zapominasz? Wiele osób w ten sposób podchodzi do ładowania swoich smartfonów. W końcu następnego dnia będą potrzebowały swojego mobilnego urządzenia do stawiania czoła kolejnym wyzwaniom, prawda? Problem w tym, że to jeden ze sposobów na to, aby wyraźnie obniżyć wydajność akumulatora w komórce. Jak ładować telefon, aby wydłużyć żywotność ogniw? Czy raczej – jakich błędów się wystrzegać? Poniżej prezentujemy te najczęściej popełniane, a także podpowiadamy, jakie praktyki w czasie ładowania smartfonów są najlepsze. Poznaj je już teraz!

Dlaczego warto zadbać o poprawne ładowanie telefonu?

Z prostej przyczyny – choć ogniwa baterii są stale dopracowywane przez inżynierów różnych marek i ich wydajność jest znacznie lepsza niż w starszych modelach komórek (przy jednocześnie kilkudziesięciokrotnym wzroście ich prądożerności), to wciąż są one wrażliwe na pewne zaniedbania.

Błędy w ładowaniu telefonów mogą w najlepszym przypadku prowadzić do obniżenia wydajności akumulatorów. Z drugiej strony – stałe podłączenie do ładowarki (wiemy, że niektórym się to zdarza) zwiększa ryzyko przeładowania ogniw, na co te mogą reagować bardzo różnie. W najgorszych przypadkach mogą one puchnąć, a nawet być przyczyną pożarów.

Jak się przekonasz – także warunki ładowania mają swoje znaczenie. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury, zamknięcie w case’ach, pozostawienie na niewłaściwym podłożu… Wszystko to może przyczynić się do tego, że bateria w ten czy inny sposób ulegnie degradacji lub usterce. Z tego powodu właśnie, oprócz wymienienia 5 najczęściej popełnianych błędów, w dalszej części artykułu opowiemy też o tym, jak poprawnie ładować smartfon.

1. Ładowanie telefonu w nocy (lub do oporu)

Jak wspomnieliśmy powyżej – praktyka wielu osób w korzystaniu ze smartfonów opiera się m.in. na nocnych ładowaniach. Z jednej strony – to naturalny odruch. Ostatnie, czego chcemy, to np. aby budzik ustawiony w urządzeniu nie zadzwonił lub aby było ono bliskie rozładowania tuż po przebudzeniu. Zwłaszcza gdy – przykładowo – na miejscu w pracy czy na uczelni brakuje komfortowych warunków do ładowania lub czeka nas jeszcze podróż komunikacją miejską, jaką zawsze odbywamy przy ulubionych kawałkach czy podcastach.

Co jednak się dzieje, gdy np. podłączamy telefon np. koło 11 wieczorem, a odłączamy go o 6 lub wpół do 7 rano? Przede wszystkim – w około godzinę-dwie urządzenie zazwyczaj ma już pełną baterię. Prąd jednak wciąż płynie, więc narażona jest na reakcje, jakie powoduje stałe podpięcie do gniazdka. W praktyce może dojść do jednego z ww. zdarzeń, czyli przede wszystkim – obniżenia wydajności ogniw, a z drugiej strony – w najbardziej drastycznych przypadkach – do fizycznego uszkodzenia ich wraz z wywołaniem pożaru.

Najgorszy wariant z kolei to ten, gdy niektórzy wracają z pracy lub ze szkoły do domu i od razu podpinają swoje urządzenie, bo „przecież i tak nigdzie nie wychodzą”. To nie jest sposób na to, jak ładować telefon bezpiecznie i poprawnie, a recepta na szybkie obniżenie wydajności akumulatora.

2. Korzystanie z niewłaściwej lub niskiej jakości ładowarki

Każdy telefon ma określone wymogi, jeśli chodzi o parametry ładowarek. Wybrane urządzenia są dostosowane np. do trybu szybkiego ładowania, a inne – nie. Dodatkowo tanie ładowarki też niekoniecznie oferują jakość i stabilność prądu, jaka jest potrzebna przy procesie ładowania. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawnie ładować smartfon, to nasza odpowiedź brzmi – najlepiej z oryginalną stacją ładującą lub wysokiej jakości zamiennikiem. To ważne zarówno dla żywotności baterii, jak i bezpieczeństwa zasilania.

Istotne cechy, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając ładowarkę, to m.in.:

  • napięcie (wyrażone w woltach – V),
  • natężenie prądu (A),
  • moc (waty – W),
  • technologia ładowania.

Informacje o wymaganych parametrach znajdziesz w instrukcji do swojego telefonu. Ponadto, jeśli kupujesz akcesorium od innego producenta, zwróć też uwagę na certyfikację. Stacja powinna mieć m.in. certyfikat CE, co oznacza, że została dopuszczona do sprzedaży na terenie Europy i spełnia obowiązujące w naszym regionie standardy bezpieczeństwa.

3. Niewłaściwe warunki ładowania

Czy wiesz, że niewłaściwe temperatury mogą utrudniać ładowanie, a w końcu – przełożyć się na żywotność akumulatora? Wskazuje się, że optimum dla samej pracy smartfona mieści się w zakresie od około 20° do 25° Celsjusza. Z tych powodów raczej nie zaleca się korzystania z tych urządzeń na zewnątrz w czasie mrozu lub upału.

Co to ma wspólnego z ładowaniem? Dość dużo, gdyż podpięty do ładowarki smartfon często kładziemy w najwygodniejszym dla nas miejscu. Często to np. parapet, pod którym wisi kaloryfer. Z jednej strony więc – jeśli przez odsłonięte okno wpada słońce – telefon będzie się nagrzewać w czasie ładowania – również przez ekspozycję na światło słoneczne. Z drugiej, w okresie zimowym, może się przegrzewać przez temperaturę od kaloryfera.

Wiemy, że wiele osób korzysta ze swoich komórek także tam, gdzie wilgoć jest wysoka. Oglądanie filmu lub serialu przy zmywaniu naczyń? Słuchanie muzyki w łazience, gdy bierze się prysznic? Jeśli urządzenie zostało podpięte za blisko źródeł wody czy wilgoci – istnieje ryzyko zalania go i wywołania spięcia. Zdecydowanie więc odradzamy takie praktyki.

Warto pamiętać, że niektóre etui mogą też zatrzymywać ciepło. Tyczy się to zwłaszcza skórzanych czy innych, „puchatych” akcesoriów. Na czas ładowania więc warto wyjąć smartfon z nich, aby uniknąć niepotrzebnego przegrzewania ogniw.

4. Resetowanie baterii

Wiele osób zastanawia się, jak ładować telefon, który dopiero wzięło się z salonu. Stare sprzęty wymagały rozładowania do zera, nim podłączy się je do prądu. Później trzeba było je zawsze ładować do 100%. Dzisiejsze baterie tego nie wymagają, a może im to nawet zaszkodzić (nawet przy pierwszym włączeniu). Wynika to z charakterystyki ogniw litowo-jonowych, preferujących krótsze sesje ładowania niż dłuższą ekspozycję, prowadzącą do uzupełnienia stanu akumulatora od 0 do 100%.

5. Pozostawianie telefonu na dłużej bez ładowania

Ostatni błąd należy do rzadziej popełnianych, ale wciąż do grupy najczęściej spotykanych. Tyczy się zazwyczaj starszych modeli, lądujących w szufladach, ale wciąż sprawnych i możliwych albo do odsprzedania, albo do wykorzystania jako komórki zapasowe. Rozładowanie ich na maksa i przechowywanie w tym stanie prowadzi w dłuższej perspektywie do znacznego obniżenia wydajności i skrócenia żywotności ogniw. Wynika to z charakterystyki układów litowo-jonowych, które „nie lubią” być puste.

Co zatem zrobić? Jak poprawnie ładować smartfon? Niezależnie, czy to Twój obecny model, czy poprzedni – najlepiej naładuj go do około 50-80%. Wtedy, nawet jeśli będzie przez dłuższy czas działał w trybie stand-by, akumulator powinien lepiej znieść okres bezczynności.

Jak prawidłowo ładować smartfon?

Trochę postraszyliśmy najczęściej popełnianymi błędami przy podłączaniu swoich urządzeń do gniazdka. A jak ładować telefon, by bateria służyła nam jak najdłużej? Poniżej wymieniamy kilka wskazówek, jakie warto mieć na uwadze.

  1. Jeśli Twój telefon ma taką opcję, a musisz go podłączyć na noc – włącz funkcję inteligentnego ładowania, dostosowanego do Twojego rytmu dobowego. W takim przypadku bateria ładuje się wolniej, a po osiągnięciu zwykle około 80% utrzymuje ten poziom, by tuż przed budzikiem doładować akumulator do 100%. Mają to zarówno urządzenia Apple, jak i z najnowszymi Androidami.
  2. Używaj oryginalnych ładowarek lub wysokiej jakości zamienników, dostosowanych do potrzeb Twojego urządzenia.
  3. Trzymaj telefon (nie tylko podczas ładowania) z dala od źródeł ciepła, chłodu czy wilgoci. Najlepiej na czas ładowania połóż go na poziomej, płaskiej i chłodnej powierzchni – stół lub stolik przy sofce to dobry pomysł.
  4. Ładuj akumulator krótszymi sesjami – lepiej podładować od 50 do 80% niż od 3 do 96%.
  5. Staraj się unikać sytuacji, w której poziom baterii spada poniżej 20% i rzadziej ładuj na 100% (chyba że musisz). Optymalne poziomy dla akumulatorów litowo-jonowych oscylują w granicach 20 do 80%.

Bateria jest już mało wydajna? Pora na wymianę!

Teraz już wiesz, jak poprawnie ładować smartfon. Pamiętaj, że nawet prawidłowe dbanie o baterię nie uchroni jej przed tym, że w końcu odmówi ona posłuszeństwa. Co wtedy? Jeśli jesteś przywiązany do swojego urządzenia i uważasz, że warto używać go przez dłuższy czas – możesz skorzystać z pomocy naszego serwisu. Szybko i bezpiecznie wymienimy akumulator, dzięki czemu będziesz mógł jeszcze przez długi czas cieszyć się swoim sprzętem.